Франко Іван — Чого являєшся мені...
Контрольні запитання
- Визначте провідний мотив твору. Як цей мотив розвивається у творі "Чого являєшся мені…"?
Основний мотив (тема) вірша – вічна й незбагненна сила кохання. З коханням у кожної людини пов'язані вибуховий сплеск і калейдоскоп емоцій. Їх строката й барвиста гама нюансується душевними порухами, викликаними щастям і болем, радістю й гіркотою, захопленням і розчаруванням, які в закоханої людини неминучі, як день і ніч, народження та смерть. У творі "Чого являєшся мені…" це мотив розвивається по-особливому, адже кохання тут світле й водночас сумне...
Читати відповідь повністю → - Знайдіть засоби художньої виразності в тексті вірша, визначте роль, яку вони відіграють.
Перші дві частини вірша починаються риторичними запитаннями ("Чого являєшся мені У сні?"), а третя – риторичним запереченням ("О ні! Являйся, зіронько, мені! Хоч в сні!"). Автор використовує епітети ("очі ті ясні", "щастя молодого", "дива золотого", "бажаного, страшного того Гріха"), порівняння ("серце, що в турботі, Неначе перла у болоті", "На них, мов зарево червоне"), інверсії ("І того дива золотого Зазнає, щастя молодого, Бажаного, страшного того Гріха!..
Читати відповідь повністю → - Знайдіть у поезії алітерації й асонанси. Яку роль вони відіграють у творі?
Інтонаційної виразності ця поезія набуває завдяки алітераціям (повторення звука с "Свій біль, свій жаль, свої пісні У серці здавлюю на дні", звука ж: "Хоч в сні на вид твій оживає, Хоч в жалощах живіше грає") і асонансам (повторення звука о: "Із нього визвала одні Оті ридання голосні", "І того дива золотого Зазнає, щастя молодого, Бажаного, страшного того") – повторам приголосних і голосних звуків. Сполучаючись, вони формують такий звукопис, що увиразнює інтимний характер поезії, допомагає побачити широку палітру настроїв ліричного героя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Порівняйте образи коханих у поезіях "Ой ти, дівчино, з горіха зерня…" і "Чого являєшся мені…".
Який із цих образів має більше конкретних рис? У якому образі виявилося більше суб'єктивного сприйняття коханої ліричним героєм? Порівняйте ліричних героїв цих поезій.
Образи коханих у обох поезіях дещо схожі. У вірші "Ой ти, дівчино, з горіха зерня…" образ дівчини зображений за принципом антитези: зовнішня краса – норовливий характер, приємна розмова – гострі відповіді закоханому. Дівчина вродлива і мила, але неприступна й безжальна...
Читати відповідь повністю → - Чи можна вважати поезію "Чого являєшся мені..." романсом?
Поезію можна вважати романсом, бо тут наявне щире зізнання в почуттях, що приносять страждання, але вони високодуховні, бо очищують душу, даруючи їй і сум, і просвітлення водночас. Крім того, емоції ліричного героя спрямовуються і на читача (слухача), який співпереживає ліричному героєві. Поезія "Чого являєшся мені…" покладена на музику композитором К. Данькевичем.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як змінюється емоційний стан героя в останній частині поезії?
В останній частині поезії сум, схвильованість, слабка надія ліричного героя на взаємність змінюються на сподівання, що хоча б у сні кохана приходитиме до нього і рятуватиме від самотності й розпачу. Почуття героя передаються протиставленням: "тужити – не жити", метафоричними порівняннями: "Так най те серце, що в турботі, Неначе перла у болоті Марніє, в'яне, засиха", епітетами: "дива золотого", "щастя молодого", "бажаного, страшного того гріха!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як зображено дівчину, у яку закоханий ліричний герой? Чи є в ліричного героя хоча б надія на взаємне кохання?
Образ коханої представлений скупими, але досить виразними штрихами: це "очі" та "уста", найбільше очі як "дзеркало душі" – "чудові очі ті ясні, сумні". Вони "немов криниці дно студене", тобто холодні й непривітні, але все-таки кохані. У ліричного героя немає надії на взаємність, його стражденне серце не в змозі попрощатися з нав'язливою пристрастю. Тому він і надалі згоден існувати в оманливому плетиві снів і реальності: "Являйся, зіронько, мені Хоч в сні!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яке враження справила на вас поезія?
Поезія "Чого являєшся мені…" дуже зворушлива, монолог ліричного героя розкриває увесь спектр його емоцій. Він безнадійно закоханий, це викликає співчуття. Автор намагається передати щонайменші тони й напівтони душевних страждань, які принесло кохання до неприступної і гордої красуні. Тільки уві сні світлі спогади про зародження щирого почуття дають йому спокій і порятунок.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яким постає ліричний герой вірша?
Ліричний герой вірша живе у світі неподіленої любові і прагне назавжди позбутися образу винуватиці його душевних страждань. Поезія будується як монолог-сповідь героя, крізь призму якого розгортається ліричний сюжет. Гама почуттів і переживань героя наростає з новою силою: закоханий не може виборсатися з потоку емоцій, логічно обґрунтувати свої намагання позбутися нав'язливого образу, назавжди стерти його зі свідомості, адже мила байдужа до світу його почуттів...
Читати відповідь повністю → - Яким постає портрет коханої у вірші "Чого являєшся мені у сні?"
Ключовим образом вірша є образ "зіроньки"-коханої, до якої ліричний герой звертається з найніжнішими словами та почуттями. Вона з'являється в його снах, бентежить, хвилює, викликає солодкі спогади й водночас "...Оті ридання голосні – Пісні". Душа ліричного героя зранена любов'ю. І джерелом страждань є та, котра не помічає його самого, хоча знає про щирі й давні почуття до неї. Кохана приходить до нього в снах, тривожить своїм поглядом, своїм мовчанням. Він непокоїться її долею, її хвилюваннями...
Читати відповідь повністю →