У чому злочин і кара Родіона Раскольникова? (за романом Ф. М. Достоєвського "Злочин і кара")

Шкільний твір

У чому злочин і кара Родіона Раскольникова?

(за романом Ф. М. Достоєвського "Злочин і кара")

"Злочин і кара" — один із найкращих романів Достоєвського. Створювався твір в умовах страшенних злиднів. Він складається із шести частин з епілогом. Одна частина — опис героя Раскольникова і його шлях до злочину. Решта п'ять розповідає про те, як він мучився, страждав через те, що накоїв.

Петербург у романі — "дійова особа". Образ міста стає символом страшного світу, де бідному і слабкому нема порятунку, де все продається і купується. На думку Порфирія Петровича, "середовище" для злочину має велике значення. Раскольников, який живе в такому середовищі, переконується, що люди діляться на "звичайних" і "незвичайних". "Звичайні — ,це матеріал, що слугує лише для зародження подібних до себе". "Незвичайна" людина має право дозволити своєму сумлінню переступити через "інші перепони". Можна йти до своєї мети і без жертв. Але якщо і проллється безвинна кров за давній закон, то Родіон Раскольников це не заперечує. Перші зберігають світ і збільшують його кількісно, другі зрушують світ і ведуть його до мети.

Раскольников довго розмірковує, на який бруд спроможне його серце. Він відкидає погані думки, думає, що це від недоїдання. А після прогулянок брудними вулицями, "відвідування пивної" і випадково підслуханої розмови, яка збігається з його думками, він став готуватись до злочину. Раскольников хотів довести собі й іншим, що він "не тварь тремтяча", а природжений володар долі. Раскольников скоїв злочин.

Упродовж роману герой веде боротьбу із самим собою. Він мучиться, чи правильно вчинив? Після злочину тяжко захворів. Муки сумління і страх переслідують Раскольникова. Нарешті він зрозумів, що скоїв убивство, щоб дізнатися: "Вошь ли я, как все, или человек? Смогу ли я преступить или не смогу? Тварь ли я дрожащая или право имею..."

Після всіх страждань Раскольников іде на сповідь до Соні. Він прийшов до матері, цілував їй ноги. Попрохав вибачення у Дуні. Останні слова Раскольникова: "Я постараюсь быть и мужественным, и честным всю жизнь... Я не осрамлю вас", — запевняють нас в тому, що він стане чудовою людиною.

Інші варіанти цього твору: