Соціальні і філософські джерела бунту Раскольникова (за романом Ф. Достоєвського "Злочин і кара")

Шкільний твір

Одна з основних тем творчості Ф. М. Достоєвського — тема взаємин людини й ідеї. У більшості його романів є персонажі, одержимі якою-небудь ідеєю, що живуть тільки нею, що підкоряють їй усі дії й у результаті руйнують і своє життя, і життя інших людей.

Роман "Злочин і кара" був задуманий автором ще на каторзі. Тоді він називався "П'яненькі", але поступово задум змінювався. І новий роман "Злочин і кара" став "психологічним звітом про один злочин". Але мова йде не про звичайне убивство, а про ідеологічне, виконане злочинцем-мислителем.

Але хіба Родіон Раскольников, бідний студент, — злочинець, убивця? Що штовхнуло його на злочин? Тяжкий стан на межі убогості, хвороба або винайдена ним самим теорія про "обраних" і "звичайних" людей? Що було раніше?

Автор роману намагається досліджувати соціальні і філософські джерела злочину Раскольникова.

Розумний, гордий, повний усвідомлення власної гідності, Родіон Раскольников виключений з університету, тому що йому не було чим платити за своє навчання. Живе він у крайній бідності, страждає від голоду і нужди, від принижень, що відчуває і він сам, і його мати, і сестра Дуня. Він бачить навколо тільки бруд, убогість, пороки. Він намагається допомогти Мармеладову, але марно; хоче допомогти Соні, своїй сестрі Дуні — однак вони залишаються "приниженими й упослідженими". Раскольников змушений закласти деякі свої речі, щоб не вмерти з голоду.

Він відчуває себе нікому не потрібним, знедоленим серед багатих особняків і ошатної публіки. Задавлений убогістю і несправедливістю, він приходить до думки про вбивство лихварки Альони Іванівни. Злочин цей має, так би мовити, теоретичне обґрунтування. Убивство старої — не просто банальне вбивство, а вбивство "по совісті".

Ще до злочину він пише і публікує статтю, у якій викладає теорію про те, що всі люди поділяються на "звичайних" і "незвичайних, як Наполеон". Незвичайні мають право задля блага людей переступити закон. Раскольников довго міркує про свою власну роль: "звичайна" він людина — "тварина тремтяча" чи "право має". І вирішив довести на ділі, що він "право має вчинити злочин по совісті", стати владарем світу.

Родіон Раскольников думав убити стару-лихварку, цю "нікчемну істоту", і врятувати від убогості себе і своїх близьких. Але він забув головне: ніхто не давав йому права позбавляти життя іншу людину. І все-таки, вчинивши злочин, Раскольников не зміг переступити через себе, через свою совість. "Я не стару вбив... я себе вбив", — скаже він.

Ф. М. Достоєвський спростовує теорію Раскольникова: логічне спростування представив Порфирій Петрович, а моральне — "вічна" Соня Мармеладова.

Ставлення до Раскольникова в Достоєвського складне, але вирок письменника нещадний — права на злочин не має ніхто! Показуючи нелюдськість буржуазного суспільства, Достоєвський усе-таки не в ньому бачить причину злочину свого героя. Причина — у самому Раскольникову. І перш ніж змінювати суспільство, треба змінитися самому.

Інші варіанти цього твору: