Нечуй-Левицький Іван — Вітрогон
Контрольні запитання
- Виділи в оповіданні основні частини, склади простий план цього літературного твору.
1. Життя Василька в економії.
2. Хлопчик гуляє з сільськими дітьми на вигоні.
3. Розваги на річці і небезпечна гадюка.
4. Василько ризикує життям.
5. Хлопчик йде з дому у пошуках пригод.
6. Біля мосту.
7. Василько прокидається і згадує, де він.
8. Переляканий чоловік.
9. Зустріч з молодицею.
10. Пригода з собаками.
11. Бабуся приводить Василька додому.
12. Хлопчик жаліє батьків, але й боїться покарання за витівку.
13. Василько швидко забуває про свою провину.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що "Вітрогон" – це оповідання.
"Вітрогон" має всі ознаки оповідання: невелике за розміром; мало персонажів; розповідається про декілька випадків з життя головного героя; виразна композиція; події достовірні; немає загостреного конфлікту.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - На які риси характеру головного героя вказують його вчинки?
Вчинки Василька вказують на такі риси його характеру: допитливість, безстрашність, відважність, непосидючість, бешкетництво, винахідливість, вміння фантазувати, здатність мріяти, дружелюбність, завзятість, наполегливість, самостійність, спостережливість, цілеспрямованість.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Проаналізуйте мову оповідання. Які художні засоби використав автор?
Мова оповідання містить багато слів, характерних для тієї епохи: економ, економія, царина, молодиця, батіг, кожух, тин, ломака. В оповідання є багато фразеологізмів. Вони пожвавлюють і забарвлюють мовлення головного героя та допомагають розкрити риси його характеру. Наприклад, "утла на здоров'я", "тиче кислиці", "дала прочуханки", "в душі похололо"...
Читати відповідь повністю → - Чому рідні не сварили Василька за його необачний вчинок?
Рідні не сварили Василька, бо були раді, що він живий. Батьки вже були впевнені, що син втопився. Батько обійшов з ліхтарем увесь вигін, мати цілу ніч не спала. Вони навіть послали до річки людей з волоком, щоб витягли його з води.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що свідчить про його спостережливість?
Про спостережливість Василька свідчать його знання про природу. Наприклад, він згадує: "Оце було тільки стану на камені та як моя тінь впаде на воду, то рибка так й шугне навкруги од каменя, неначе курчата од шуліки. А раз ми вскочили в берег під верби, коли дивимось, коло камінчика плазує, неначе пасеться, гадюка, довга, як батіг, та ряба. Ми так і остовпіли з переляку. Стоїмо ми та тільки дивимось"...
Читати відповідь повністю → - Що свідчить про те, що оповідання написане не в наші часи? Яким тоді було дитинство?
Події оповідання відбуваються у ХІХ столітті. Про це свідчить те, що батько Василька був економом (завідуючий поміщицьким господарством) у селі, жінки прали одяг на річці, дядьки їздили возом і кіньми, Василька селяни називали паничем, вдома у хлопчика працювала наймичка.
Дитинство в ті часи не було таким, як зараз. Діти селян змалечку працювали, наприклад, у творі описано, як пастушки пасли ягнята...
Читати відповідь повністю → - Як можна пояснити поведінку людей, які зустріли вранці хлопчика, що виліз із-під моста? Чому їх поводження викликає сміх у читачів/читачок?
Поведінку людей можна зрозуміти, адже в ті часи люди вірили у нечисту силу, боялися її. Коли Василько вискочив з-під мосту, його прийняли за чорта, почали тікати від нього і хреститися. Ця ситуація викликає сміх, бо дорослі чоловіки налякалися хлопчика і втекли, навіть не слухаючи його прохання про допомогу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як ставиться головний герой оповідання до природи?
Головний герой любить природу, уважно спостерігає за нею, вивчає, милується. Він знав різних птахів, рослини, але також часто дер пташині гнізда: "…заглядав в голубині гнізда, дер горобині гнізда, скинув палицею одно ластовине гніздо, викидав горобині яєчка з гнізд та розбивав їх навіщось об колоду…". Василько не розумів, що робить погано, хоч мама завжди вчила його, що так робити не можна.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як ти вважаєш, до чого призведе його необачність? Свої міркування обґрунтуй.
Необачність Василька може призвести до того, що він потрапить у халепу, можливо, буде загроза його здоров'ю чи навіть життю. Якось він не розрахував свої вміння і мало не втопився. На щастя, поблизу була молодиця, яка врятувала його. Прагнення хлопчика до пригод можуть нести з собою небезпеку, тому мама хлопчика завжди застерігала його. Васильку потрібно навчитися розраховувати свої дії наперед і дотримуватись правил безпеки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →