Порівняйте образи Генрі Гіггінса й Альфреда Дулітла. Визначте, як кожен з них впливав на формування Елізи.

Відповідь на контрольне запитання

При зіставленні образів – головного героя професора Генрі Хіггінса і сміттяра Альфреда Дулітла, батька Елізи, кожного з героїв можна розглядати як "Пігмаліона" стосовно його ролі в процесі "створення" особистості Елізи Дулітл.

Сміттяр Альфред Дулітл в соціальному плані перебуває, як би мовити, "на дні", але це особистість і яскрава, і незвичайна. Багатьма, якщо не всіма, позитивними рисами характеру Еліза зобов'язана саме своєму батькові. Вражаюча пластичність поведінки цієї людини, її вміння майже миттєво порозумітися із будь-яким співбесідником, здоровий цинізм у ставленні до дійсності та людей, оригінальність мислення і почуття власної гідності очевидні. Цікавим в образі Альфреда Дулітла є його виняткове пристосовництво до будь-якої ситуації: він залишається самим собою і як сміттяр, коли ми його бачимо вперше, і як "поважний буржуа", що має сьогодні одружитися. Інакше кажучи, змінюються обставини, та не змінюється людина: особистість залишається особистістю. Альфред Дулітл – це непересічна й самодостатня людина, ставлення якої до світу завжди було особистісним. Така людина і формувала внутрішній світ Елізи.

Міфічний Пігмаліон створив Галатею, в яку богиня вдихнула життя, а Дулітл, "Пігмаліон дна", створив Елізу – і створив її саме такою, якою зустрів квіткарку Хігінс. Професорові Гіггінсу залишилось за допомогою свого мистецтва "огранувати і відшліфувати" цей незвичайний "алмаз", перетворивши його на коштовний камінь. Але ж діамант може бути тільки з алмазу! Ось чому Альфреда Дулітла можна сміливо назвати "Пігмаліоном №1" стосовно Елізи.

Генрі Гіггінс, на відміну від Альфреда Дулітла, чоловік добре освічений і багатий. Він не виявляє справжнього поваги до своєї учениці Елізи, але не тому що вона всього лише квіткарка, а тому що всі люди для нього не такі цінні, як наука. У стосунках з людьми у Гіггінса є проблеми, Генрі не цікаві почуття інших, він їх просто не сприймає серйозно. Вигравши парі, Гіггінс не так захоплений успіхами учениці, як своєю перемогою.