Як ви думаєте, чому ідеологи "коричневої чуми" виховували юне покоління саме на прикладі спартанців? Чого, на ваш погляд, вони прагнули цим досягти?

Відповідь на контрольне запитання

Нацисти поставили на службу своїй злочинній ідеології найвищі досягнення людства, починаючи з античності. Гіркою іронією до змісту оповідання звучать у його назві обірвані слова з давньогрецької епітафії.

"Спартанське виховання" – це синонім терплячості, витривалості, мужності. Його символом стала неодноразово згадана в оповіданні Белля статуя хлопчика, який виймає з ноги тернину. За переказом, він загнав скалку ще на початку змагання з бігу. Однак, потерпаючи від страшного болю, прибіг першим і лише після перемоги сів її виймати. Саме цей момент і відтворено в скульптурі, копії якої фашисти ставили в гімназіях зовсім не випадково. Адже вони хотіли виховати мужніх вояків, переможців, "володарів світу", готових обрати смерть, але не поразку, так само як триста спартанців на чолі з царем Леонідом. Саме тому вчитель і примушував героя "Подорожнього..." писати на дошці епітафію Симоніда Кеоського, висічену на монументі еллінським героям у Фермопілах: "Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, передай її жителям, Що всі ми полягли тут, бо так звелів нам закон". Ось тільки мета у фашистів була прямо протилежною спартанській. Греки загинули, зупинивши Ксеркса, що дало змогу Елладі підготуватися до відсічі і зрештою перемогти перських загарбників. Фашисти ж зазіхали на чужі країни, тому й зазнали нищівної поразки. Тому те, що герой оповідання "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..." цієї фрази так і не дописав, є глибоко символічним: не годиться загарбникам прирівнювати себе до патріотів, які воюють за рідну країну.