Ярослав Стельмах — Найкращий намет (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість.

Час створення. 1983 рік.

Автор. Ярослав Стельмах (1949-2001) – український дитячий письменник, драматург, кіносценарист, прозаїк, перекладач.

Тема. Зображення пригод двох хлопчиків-однокласників, які відпочивають у таборі, де знаходять нових друзів і пізнають цінності справжньої дружби.

Ідея. Справжній друг ніколи не кине в біді і в потрібний момент завжди прийде на допомогу; дружба – найцінніший скарб.

Проблеми. Дитяча дружба; почуття гумору; дитинство; вміння радіти життю; вірність; лідерство у дитячому колективі.

Композиція і сюжет твору

Повість "Найкращий намет" розповідає про пригоди дотепних і непосидючих друзів – Митька Омельчука та Сергія Стеценка. Останній виступає в ролі оповідача. Хлопці прибувають у літній табір "Сонячний" і знайомляться з В'ячеславом Денисюком (Славком), який грає на акордеоні і привіз його з собою. В таборі також є однокласник Митька та Сергія – Генка Биструшкін, та інші діти: Юрко, Люська, Вітька з Вовкою. Поруч з дітьми у таборі живуть і працюють дорослі. Вожатою у дітей була Ірина Василівна, фізкультурним організатором – Сергій Анатолійович. Митько, Сергій, Славко і Генка живуть у найкращому наметі номер три. Текст повісті повний різних вигадок хлопців і пригод. Перед нами постає бешкетливе дитинство героїв. Митько виступає в ролі лідера, завжди бажає відзначитися, бути найкращими, хоч часто його вигадки закінчуються не зовсім добре. Починається повість з подій першого дня у таборі. Митько відразу примудряється відзначитися, привернути увагу дорослих. Твір складається з таких розділів: "Приїхали!", "Перша ніч", "Відкриття", "Конкурс пісні", "Ловись, рибко!", "Пліт", "Несподівана пропозиція", "Військова гра".

Експозиція. Сергій і Митько не хотіли їхати у табір, але мусили скоритися волі батьків.

Зав'язка. Приїзд у табір, який, виявляється, має відкритися лише післязавтра. Друзі познайомилися зі Славком, фізкультурним організатором, вожатою. Сергій, Митько і Славко отримали намет номер три.

Розвиток дії. Діти допомагали підготувати табір до відкриття. Першої ж ночі Митько вирішив налякати дівчат, але його спіймав начальник табору. Тієї ж ночі відбувається пригода з Генкою. Відкриття табору "Сонячний". Конкурс пісні, під час якого Митько зірвав ракету. Змагання рибалок. Митько будує пліт. Пропозиція Микитки з сусіднього табору.

Кульмінація. Військова гра. Митько вибіг з прапором ворогів, його загін майже виграв змагання, потрібно лише дістатися на свою територію.

Розв'язка. Митько розповів Сергію і Славку, як саме вдалося здобути прапор. Друзів оточили хлопці з ворожого табору. Славко вибіг назустріч ворогам і відволік їх, а тим часом Митько і Сергій прибігли на територію свого табору. Всі кричать "Ура!", і навіть з іншого боку чути тоненьке "Ура!". Це кричав Славко із їхнього найкращого намету.

Аналіз інших творів Ярослава Стельмаха: