Мольєр — Міщанин-шляхтич (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Соціально-побутова комедія.


Перше виконання. 14 жовтня 1670 року.


Автор. Мольєр (Жан Батіст Поклен, 1622-1673) – великий французький драматург, театральний діяч.


Тема. Зображення прагнення багатого буржуа пана Журдена потрапити до вищого товариства, викриття лицемірної моралі аристократії.


Ідея. Людина має бути сама собою, виховувати внутрішню шляхетність, здобувати знання і досвід, не поступаючись своєю гідністю.


Проблеми. Місце людини в суспільстві, моральні пріоритети й ідеали держави, освіта, виховання, мистецтво, утвердження кохання, честь, людська гідність.


Композиція і сюжет твору

Будова твору струнка і добре продумана: вона складається з 5 дій, як і було усталено в класицизмі. Дія комедії розгортається протягом одного дня (єдність часу дотримана) у будинку пана Журдена (витримана і єдність місця). Основна дія теж не переривається другорядними сюжетними лініями (якщо не вважати за таку лінію кохання Ков'єля і Ніколь).

Багатий крамар пан Журден мріє стати аристократом. Для цього він наймає вчителів музики, танців, фехтування, філософії, замовляє барвистий аристократичний одяг. Всі ці його дії засуджує дружина пані Журден, навіть покоївка Ніколь насміхається над паном. Бажання пана Журдена заохочує розорений аристократ Дорант, який часто приходить позичати гроші. Журден закоханий у маркізу Дорімену, тому передає їй через Доранта дорогі подарунки. Та Дорант сам хоче одружитися з багатою маркізою, тому усі подарунки, які передає маркізі пан Журден, дарує від свого імені.

Пан Журден мріє одружити свою доньку Люсіль з аристократом, але сама Люсіль закохана в міщанина Клеонта. Слуга Клеонта Ков'єль придумує, як обдурити пана Журдена. Ков'єль перевдягається в одяг високої особи, приходить до пана Журдена і говорить, що сам син турецького султана хоче одружитися з Люсіль, а пана Журдена посвятять у "мамамуші". Ков'єль бреше, що "мамамуші" – це такий високий сан у Туреччині. Журден хапається за можливість поріднитися із закордонним монархом. Він дозволяє шлюб дочки з Клеонтом, перевдягненим на сина турецького султана. Присутня на цих заручинах Дорімена погоджується вийти заміж за Доранта, а Ков'єль планує одружитися з Ніколь.

Експозиція. В будинку пана Журдена зібралися найняті ним учителі музики і танців. Поки пана Журдена ще нема, вчителі розмовляють про те, що він нічого не тямить у мистецтві, лише тринькає гроші, щоб вдавати з себе галантного кавалера.

Зав'язка. Пан Журден готується до зустрічі з маркізою Доріменою. Саме для неї вчителі готують балет.

Розвиток дії. Приходить вчитель фехтування, згодом – вчитель філософії. Між вчителями відбувається бійка, бо кожен вважає свою науку найважливішою. Урок філософії. Пан Журден зізнанається вчителеві філософії про те, що він закохався у маркізу. Кравець приносить пану Журдену нове вбрання. Пані Журден і служниця вважають, що пан Журден не сповна розуму і намагаються напоумити його. Приходить Дорант і знову позичає гроші. Пані Журден запрошує Клеонта, бо вважає, що час віддати за нього дочку Люсіль. Клеонт приходить і просить руки Люсіль, але пан Журден відмовляє йому, бо хлопець не має шляхетного походження. Пані Журден відправляють з дому, бо повинна прийти маркіза. Ков'єль з Клеонтом знаходять спосіб, як примусити пана Журдена дати дозвіл на шлюб. Маркіза і граф приходять на обід, але додому повертається пані Журден і розганяє бенкет. Переодягнений Ков'єль переконує пана Журдена віддати дочку за сина турецького султана.

Кульмінація. Посвята пана Журдена у "мамамуші". Збувається його мрія стати дворянином.

Розв'язка. Усі інші герої твору підігрують засліпленому щастям пану Журдену, який погоджується на шлюб дочки і сина турецького султана (це насправді Клеонт). Під час цього Дорімена оголошує, що виходить за Доранта, а Ков'єль одружиться з Ніколь.