Автор. Вільям Шекспір (1564-1616) – англійський поет і драматург.
Написано. 1595 р.
Літературний рід. Драма.
Жанр. Трагедія.
Період в історії літератури. Відродження (Ренесанс).
Тема. Зображення кохання Ромео і Джульєтти і ворожнечі між двома заможними родинами Верони.
Ідея. Жодні перепони не можуть стати на шляху сильного почуття.
Місце дії. Італія, Верона.
Час дії. Кінець ХV ст.
Мотиви. Мотиви долі, неминучості і приречення, мотив ворожнечі, любовний мотив.
Головні герої. Ромео Монтеккі та Джульєтта Капулетті.
На початку твору Ромео постає сумним і невпевненим у собі. Його думки затьмарені нерозділеним коханням до Розаліни. Але зустріч із Джульєттою внутрішньо змінила героя. Взаємна любов робить юнака впевненим у собі, він по-іншому дивиться на себе, і на людей, які його оточують. Кохання змінило героя, він більше не хоче воювати і когось убивати. Та він не в змозі припинити давню ворожнечу поміж родинами. Убивши Тібальта, помстившись за смерть Меркуціо, Ромео мусить виїхати з міста, що розлучає його з Джульєттою.
На відміну від Ромео, якому вже доводилося закохуватися, юна Джульєтта керується почуттями і волею серця. Дівчина побоюється освідчення Ромео, того, що буде з нею після шлюбу. Вона імпульсивна тоді, коли дізнається про смерть двоюрідного брата Тібальта і в першу чергу звинувачує Ромео. Але Джульєтта здатна приборкати емоції, швидко бере себе в руки, соромиться свого миттєвого зрадництва і, керуючись природною безмежною вірою коханому, стає на бік Ромео. Всі її подальші вчинки засвідчують, що в одну мить із дівчинки Джульєтта перетворилася на серйозну, віддану й відважну молоду жінку, яка, втрачаючи коханого, втрачає і сенс життя.
- Ромео і Джульєтта (повний текст) ▲ читається більше, ніж за 2 години
- Ромео і Джульєтта (скорочено)
- Ромео і Джульєтта (шкільні твори)
- Чому образи Ромео і Джульєтти вважають вічними? (та інші запитання)
- Біографія Вільяма Шекспіра
Конфлікти. Зовнішній конфлікт: стикаються дві родини – Монтеккі (Ромео, його батьки, друзі Меркуціо, Бенволіо, слуги) і Капулетті (Джульєтта, її батьки, Тібальт, слуги). Зовнішні сутички є наслідком прихованих (внутрішніх) конфліктів, які розгортаються передусім у людській душі: кохання і ненависть, справжнє почуття та суспільні забобони, світло і темрява, добро і зло.
Композиція і сюжет. П'єса складається з п'яти дій, які поділені на сцени. Експозиція: Зіткнення на площі слуг Монтеккі і Капулетті. Ромео страждає через кохання до Розаліни. Сватання Паріса до Джульєтти. Карнавал у домі Капулетті. Зав'язка: Перша зустріч Ромео із Джульєттою. Розвиток дії: Зустріч Ромео і Джульєтти в саду (сцена на балконі). Освідчення закоханих. Вони таємно вінчаються у брата Лоренцо (Дія II). Ромео в сутичці з Тібальтом, двоюрідним братом Джульєтти, вбиває його і під загрозою страти змушений залишити місто й виїхати до Мантуї. Прощання Ромео і Джульєтти (Дія III). Батьки Джульєтти змушують її взяти шлюб з Парісом. Джульєтта, щоб утекти зі своєї сім'ї і не одружуватися з Парісом, удає з себе мертву (брат Лоренцо дав дівчині випити сонне зілля, щоб вона заснула глибоким сном на той час, поки він відшукає Ромео). Удавана смерть Джульєтти. Жалоба в домі Капулетті (Дія IV). Ромео в Мантуї дізнається про смерть дружини. В аптекаря він купує отруту і повертається до Верони. На кладовищі у склепі Капулетті він зустрічає Паріса, який приніс квіти для своєї нареченої. Між ними виникає суперечка (Дія V). Кульмінація: Ромео вбиває Паріса, прощається із Джульєттою (не знаючи, що вона лише спить) і випиває отруту. Джульєтта прокидається і в розпачі, побачивши поруч мертвого Ромео, заколює себе його кинджалом (Дія V). Розв'язка: Примирення двох родин.