Едгар Аллан По

Життя та творчість

  • По Едгар Аллан
  • По Едгар Аллан
  • По Едгар Аллан
  • По Едгар Аллан

По Едгар Аллан

(1809-1849)

Американський письменник, новеліст, поет, критик. На долю його випали нелегкі життєві випробування: народився в сім'ї бродячих акторів, рано втратив батьків, його взяла на виховання багата родина, але щастя було недовгим. Характери нового батька і чужого сина не співпадали і зрештою Едгар змушений був покинути забезпечену родину і поневірятися. З 1828 до 1831 року По друкується, видає три поетичні збірки, але успіху вони не мають. Від голоду його рятує премія, якою його нагородили у конкурсі на краще оповідання. Це був "Рукопис, знайдений у пляшці". До 1840 року у Едгара По вже два томи новел, 1845 року виходить збірка "Ворон та інші вірші".

Злидні, нещастя не полишають По, але в останні роки свого життя він творить поетичні шедеври: "Дзвони", "Аннабел Лі" (1849). Поезія Е. По — це романтизм у поєднанні з символізмом. Улюблена тема поета — природа, яка приховує найпотаємніші відтінки буття. Звичайно, поет торкається і вічних тем — кохання і смерті.

У По особливе розуміння кохання: почуття завжди платонічне, піднесене, жінка стає символічним образом чогось недосяжного і прекрасного. Згадка про передчасно померлу кохану є у віршах і про кохання, і про смерть. Відчутно звучать ці мотиви в поезіях "Крук", "Аннабел Лі", "Улялюм". Науково-фантастичні новели Едгара По — це дивовижний сплав комічного і трагічного, поєднання високої ерудиції з захопливим сюжетом. Едгар По завоював славу письменника-інтелектуала. Усього По написав 64 оповідання. Найвідоміші з них: "Падіння дому Ашерів" (1839), "Ділова людина" (1840), "Золотий жук" (1843), "Чорний кіт" (1843) та інші. По започаткував новий літературний жанр — детектив ("Убивство на вулиці Морг", "Таємниця Марі Роже").