Дід Мороз

Тудор Аргезі


Переклад: Володимир П'янов

Любі мої дітки, ви мусите знати, що Дід Мороз справді є. Бо хто, на вашу думку, крім нього, одягнув би весь світ у біле, а в кожній іскринці засвітив би іскринку?

Бачите, що й тут ось, біля самісіньких гір, і за ними всі дерева, які восени поскидали з себе листя, зараз одяглися в пухнасті снігові кожухи, а ріки, моря та озера вкрилися скляними панцирами. Дід Мороз ночами гуляє від смеркання до світання і тоненько загостреною срібною крейдою розмальовує шибки у вікнах чудернацькими візерунками. Він з повітря тче білий пил, посипає ним землю і намітає високі снігові замети.

Ви Діда Мороза не бачили, а ось я бачив. І ви його побачите, коли виростете, станете дорослими, коли снігові нитки вплетуться у ваше волосся й замерехтять по-зимовому. Я навіть минулої ночі бачив Діда Мороза: він крутив ногою круглий камінь місяця, з якого зробив собі точило. Дід Мороз гострив ножика, а іскри, що розсипалися одна по одній, злітали вгору, кам'яніли і сяяли в небі. Тож знайте, що всі ті зірки злетіли з леза його ножика, а точильний камінь крутиться й досі.

Коли б не було Діда Мороза, то хто б розвішував мереживо й чіпляв хустки на ялинках? Хто застелив би землю білими скатерками й прикрасив ліс коштовностями, перетворивши їх у сховища незліченних скарбів? Сосни одягли шовкові шоломи з мерехтливим алмазним пір'ям. На дорогах лежать світлі хутряні килими, і по них статечно ступають воли, тягнучи за собою вози із крижаними шпицями. А по надзвичайно гарній рівнині стрибає, мов сарана, волохатий заєць; голова його пов'язана святковою косинкою. Барвисті щиголі видзвонюють у срібні дзвіночки і торкають струни цимбал. Навіть телеграфні стовпи Дід Мороз осипав оксамитовим пухом.

Дід Мороз не зачепив тільки диму, він йому завжди до вподоби, бо валує вгору голубуватими клубками. І щоб він здіймався ще вище та був ще густіший, Дід Мороз роздмухує жар у печах.

Якби не було Діда Мороза, то хто б усе те витворив? Хто насипав би стільки снігу? Хто б зумів викувати кришталеву кригу? Хто б засипав нас перламутром? І якби не було Діда Мороза, то хто приносив би хлопчикам санки, а дівчаткам — ляльки?..