Рильський Максим — Мова

Шкільні твори

Вірш М. Рильського "Рідна мова" — величальна пісня українській мові

У багатьох своїх статтях і поетичних творах М. Рильський закликав бути уважним до мови, цього "чудотворного знаряддя у нашій боротьбі за світле, щасливе життя". Неперевершений знавець скарбів рідної мови, поет звертався до сучасників і наступних поколінь:
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур'ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям...

Читати приклад твору →

Екологія душі (за віршем М. Рильського "Мова")

В останні роки набуло поширення словосполучення "екологія душі". Воно означає відчуженість від рідної мови, історії, культури взагалі, що призводить насамкінець до деградації душі. Як же зберегти молоді серця від зчерствілості, розум від спустошення?
Відповідь на це запитання може бути одна: повернути святість словам мати, мова, Батьківщина, земля. Викоренити паростки байдужості піклуванням про прийдешність. І допоможе нам у цьому рідна мова, яка є духовним багатством української нації...

Читати приклад твору →

Слово — найдорожчий скарб народу (за віршем М. Рильського "Мова")

Понад три тисячі мов існує на світі, але для кожного народу найближчою і найдорожчою є його рідна мова. Мова — це душа народу, найбільший і найдорожчий його скарб. Ще у сповиточку рідну мову дитина чує від матері, нею перші ніжні слова ласки промовляє. Мова єднає між собою різні покоління людей, вона передається як заповіт, як найдорожча спадщина.
Слово рідне!..

Читати приклад твору →

Слово — найдорожчий скарб народу (за поезією "Мова") (1 варіант)

Мови нашої слова —
Наче музика жива.
С. Пархоменко
Мова — велике духовне надбання народу, його гордість. Красу неповторної української мови оспівували Т. Шевченко, І Франко, Л. Українка, П. Тичина, В. Сосюра та інші представники українського славного письменства. Калиновою, солов'їною називали нашу мову поети.
Великий український письменник М...

Читати приклад твору →

Слово — найдорожчий скарб народу (за поезією "Мова") (2 варіант)

Максим Тадейович Рильський народився в Києві в 1895 році. Його батько був етнографом, фольклористом і громадським діячем. Мати була простою селянкою. Зростав він у селі під Києвом, грався з сільськими хлопчаками, тому й знав злигодні їхнього життя. Великий вплив на формування світогляду майбутнього поета мав композитор М. Лисенко. У ті роки, як він сам згадував, він на все життя полюбив Шевченка, Пушкіна, Міцкевича. "З любов'ю до народної творчості я, здається, і вродився", — казав сам поет...

Читати приклад твору →
Дивіться також