Символічна картина пошук щастя і сенсу буття у п'єсі М. Метерлінка "Синій птах"

Шкільний твір

I. Різні розуміння поняття "щастя" і його пошуку (щастя — в грошах, у спокійному родинному житті; у творчому пошуку, у праці, що подобається, тощо; шляхи пошуку можуть бути різні: через пізнання себе, через навчання, через здобуття професії, кар'єри, розштовхуючи інших).

II. Пошуки щастя героями п'єси "Синій птах".

1. Символічний зміст образу Синього птаха (це узагальнений образ щастя взагалі; інші образи — символи певних думок та ідей; вся п'єса створює символічну картину світу, що відповідає світогляду автора).

2. П'єса Метерлінка — дитяча казка для дорослих (головні герої — діти Тільтіль і Мітіль — символізують безгріховну чисту душу; вони чисті, неупереджені, наївні, здатні на співчуття; алегоричність образів завдає роботу розуму і серцю дорослих).

3. Подорожі і зустрічі на шляху пошуків Синього птаха (Країна Спогадів, Царство Майбутнього, палац Ночі; огидні Насолоди: їсти, коли не хочеться, Бути Багатим, Нічого не робити; Домашні Насолоди: Бути Здоровим, Любити Батьків, Бачити Зірки; Великі Радощі: Бути Справедливим, Бути Добрим, Радість Материнської Любові; насолоди не є щастям, до щастя ведуть життєві ідеали).

4. Помічники у пошуках щастя (Душа Світла допомагає здолати перешкоди і збагнути справжні цінності життя; дітей супроводжують душі Хліба, Молока, Цукру, Води і Вогню (одвічні протилежності), Кішка і Собака (зрада і вірність).

5. Образ палацу Ночі (це морок і незнання, різні жахи; там є Сад Мрій; у палаці Ночі важко відрізнити добро від зла; щастя, за Метерлінком, — у пізнанні сутностей цього світу).

6. "Потрібно бути сміливим, щоб бачити приховане" (шлях до розуміння важливих істин небезпечний і складний; головне — відповідальність за щастя інших).

III. П'єса Метерлінка — про сенс буття людини (щастя — в пізнанні сенсу свого життя).

Інші варіанти цього твору: