Правда Соні і правда Раскольникова (у формі плану)

Шкільний твір

Правда Соні і правда Раскольникова

І.. Чому саме Соні звірився Раскольников. (Соня — споріднена душа, вона так само переживає болісний розкол через те, що переступила через моральний закон, як і Раскольников.)

ІІ. Які почуття керували Раскольниковим? (По-перше, розум підказує йому бажання пробудити в ній гордовитий протест замість покірливості, аби таким чином знайти собі союзника по злочину. По-друге, почуття підказує, що він не може тримати в собі болісне відчуття злочинності. Перед таким вибором постав Раскольников.)

ІІІ. Християнські істини та вчинки героїв.

1. Крок назустріч любові. (Коли Раскольников побачив погляд Соні, сповнений любові й турботи, він зізнався у злочині, бо знав, відчував, що вона пожаліє його й зрозуміє. Так був зроблений вибір на користь почуття.)

2. Чи розуміє Соня Раскольникова? (На перший погляд, так, бо намагається розуміти його страждання, пожаліти. Але разом із тим і не розуміє. Не розуміє того пояснення, яке подає Раскольников про те, що він вирішив дозволити собі "кров по совісті". її ціннісні орієнтири християнські, і тому їй не спадає на думку, що можна відібрати в людини життя. Вона точно знає: не можна брати на себе функцію Бога, як знає, що життя людське — священне. Розумові виклади Раскольникова просто поза християнськими цінностями, якими вона керується в житті.)

3. Чому Раскольников за порадою Соні зізнається у злочині? (Героя замучило почуття роз'єднаності з людьми, і тому він за будь-яку ціну мріє прилучитися до людства.)

4. Чому Соня дає пораду зізнатися? (Соня радить зізнатися у злочині, хоч знає, що на Раскольникова чекатиме каторга. Для неї очищення, прощення неможливе без спокути. Вона вважала, що треба йому прийняти страждання, аби заслужити на прощення.)

5. Через віру до воскресіння. (З образом Соні пов'язана віра Достоєвського в те, що світ врятує братерська єдність між людьми в ім'я Христа. В образі Соні письменник зображує народний варіант релігійної моралі, яка керує життям людини і суспільства. Віра — ось основа моралі. Саме до неї схиляється Раскольников у каторзі. Так правда Соні перемагає, бо вона є правдою гуманізму.)