Жанр. Гумористичне оповідання.
Час створення. 1891 р.
Автор. Іван Нечуй-Левицький (1838-1918) – український письменник.
Тема. Розповідь про життя сільського хлопчика, який інколи потрапляє у небезпечні пригоди.
Ідея. Дитинство – найщасливіший час у житті людини, бо воно сповнене казковими мріями, несподіваними пригодами, таємницями й загадками.
Проблеми. Дитинство; дитяча уява і допитливість; стосунки батьків і дітей; відповідальність за свої вчинки; бажання пригод.
Композиція і сюжет твору
В оповіданні "Вітрогон" змальовано життя і внутрішній світ, інтереси та бажання малого Василька, сина сільського економа. За сюжетом оповідання, Василько згадує, що з ним сталося у сім років. Йому було нецікаво гратися вдома з меншою сестричкою, він почувався щасливим, коли гуляв з хлопцями на вигоні, купався з ними в річці. Василько розповідає про пригоду зі змією і про те, як, граючись, заснув під мостом і не прийшов додому ночувати. Події розгортаються у ХІХ ст., вони зображені послідовно, поступово розкрито характер головного героя. Усе оповідання становлять щоденні пригоди маленького хлопчика, викладені вже як спогади дорослої людини про дитинство. Воно манить оповідача яскравими враженнями, приваблює напрочуд легким і безтурботним сприйняттям світу. У творі дуже багато пейзажних описів, точними штрихами зображено людей і побут українського села позаминулого століття.
Експозиція. Розповідь Василька про свою родину і село, бажання гратися на вигоні з хлопцями. Пригода з гадюкою і випадок на річці, коли хлопець ледь не втопився.
Зав'язка. Після маминої заборони йти на вигін Василько не витримав і знову пішов. Хлопчик ніяк не міг знайти пастушків.
Розвиток дії. Василько бігав за пташкою, потім опинився біля мосту, де робив гребельку. Він заснув під мостом і провів там цілу ніч.
Кульмінація. Зранку хлопець прокинувся і відчув страх. Його перелякалися люди, які їхали мостом. Василько пішов у поле.
Розв'язка. Він зрозумів, як добратися додому. Добрі люди привели хлопця додому, а він зрозумів, якого клопоту завдав батькам.