Богдана Матіяш — Єва і білосніжна квітка лілії (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Казка.

Вперше видано. 2013-2014 рр.

Автор. Богдана Матіяш (нар. 1982 р.) – сучасна українська письменниця.

Тема. Розповідь про німу дівчинку Єву, яка найбільше у житті хотіла заговорити.

Ідея. Людина повинна зберігати у душі глибоку і щиру віру, бо лише вона допоможе подолати смуток і тугу та подарувати найбільшу радість.

Проблеми. Віра, надія і любов; батьки і діти; добро і милосердя та винагорода за них; незвичайні здібності; допомога іншим; мовлення і його роль.

Композиція і сюжет твору

Казка "Єва і білосніжна квітка лілії" має незвичайний сюжет: в одному королівстві в молодих Короля і Королеви народжується донька на ім'я Єва, яка не може говорити. Чому так сталося, ніхто не знає. Батьків дівчинки любило все королівство і тішилося народженню дівчинки, тож усі співчувають їхньому горю. Ніхто не може допомогти Єві: ні лікарі, ні мудреці. Однак, вони дають надію і радять молитися, бо "в руках Бога давати і забирати те, що Він дав". Віра стає головною у цьому творі. Король і Королева ревно моляться, Єва обіцяє і таки дарує Богородиці найкращу білу лілію, що розквітла різдвяного ранку. У цей час завжди трапляються дива, тож дівчинка отримала винагороду за свою доброту, чуйність, лагідність, а авторка у кінці казки наголошує, що "найбільша радість часто приходить після найбільшого смутку і туги. Але коли вона врешті станеться, то ллється найгарнішою піснею, найміцнішою вдячністю". Казка утверджує думку про те, що не потрібно зневірюватися, впадати у відчай, відрікатися своїх мрій. Королівна Єва мріяла про звичайну людську здатність – говорити з людьми й бути почутою ними. І ця мрія здійснюється тому, що дівчинка і її батьки залишаються справжніми християнами, вони добрі, щирі, вміють любити і цінувати красу. Єва звіряла свої думки і почуття Богородиці, принесла їй на Різдво білі лілії – символ чистоти душі. Любов до Богородиці допомагає Королівні здолати випробування долі. Різдво, у яке вона змогла говорити, стає для Єви найкращим Різдвом у житті. Та дівчинка не забуває про вдячність, тому поспішила до храму на святкову Різдвяну Літургію, щоб подякувати за таку особливу радість, яка сталася в це Різдво.

Експозиція. В одному королівстві в молодих Короля і Королеви народилася донька. Усе королівство раділо.

Зав'язка. Батьки усвідомили, що Єва майже постійно мовчить.

Розвиток дії. Король скликав найкращих лікарів з усього королівства і своїх мудреців, щоб вони порадили, що робити. Та ті лише радили просити і молити Бога. Єва підростала, дуже любила гратися в королівському саду. Вона розуміла мову рослин і тварин. Дівчинці дуже хотілося почути звук власного голосу. Наставала зима. В оранжереї росли лілії, та ніяк не могли розпустити своїх пуп'янків. Садівник сказав, що вони зацвітуть якраз на Різдво. Біля джерела в парку стояла статуя Богородиці. Дівчинка пообіцяла Марії, що на Різдво принесе їй пахучу білу квітку лілії. У королівстві готувалися до Різдва.

Кульмінація. На Різдво Єва побігла до оранжереї, де саме розквітли майже всі білі лілії. Дівчинка взяла дві квітки і побігла до статуї. Там вона вигукнула: "Ось для Тебе найгарніша квітка лілії!" і зрозуміла, що чує свій голос.

Розв'язка. Від щастя дівчинка заплакала, подякувала Богородиці і побігла до батьків. Вони кинулись обіймати малу Королівну й розпитувати її. За мить уже весь палац знав, що Королівна заговорила. Усі поспішили до храму на святкову Різдвяну Літургію.