Антуан де Сент-Екзюпері — Маленький принц (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Казка-притча.

Час створення. 1942 рік.

Автор. Антуан де Сент-Екзюпері (1900-1944) – відомий французький письменник, філософ, професійний льотчик.

Тема. Зображення подорожі маленького принца і його пошук сенсу життя, сутності любові і секрету дружби.

Ідея. Справжня мудрість – це вміння за зовнішньою формою побачити приховану суть; уславлення дитинства, того періоду життя, коли почуття і думки чисті, бачення світу безкорисливе.

Проблеми. Діти і дорослі, любов і відповідальність, сутність буття людини, суспільство, куди прямує людська цивілізація, як улаштований світ, місце людини у світі, повернення людині природної сутності і моральних орієнтирів, пошук виходу з духовної темряви.

Композиція і сюжет твору

Сюжет "Маленького принца" нескладний. Льотчик, потрапивши в аварію у пустелі Сахара, зустрічає там незвичайного хлопчика, який розповідає, що прийшов з іншої планети. Герої твору проводять час у бесідах, які стосуються зовсім недитячих тем. У них викладено кодекс моралі, притаманний самому письменникові: потрібно бути відповідальними, думати не лише про себе, намагатися знайти спільну мову зі своїми близькими, навчитися радіти життю, дбати про світ, про нашу планету, таку маленьку і таку крихку.

Основою композиції повісті-казки "Маленький принц" є прийом мандрівки та діалоги. У сюжеті "Маленького принца" відбилися деякі деталі біографії автора (зокрема, льотна служба, аварія в пустелі, захоплення малюванням, глибокий зв'язок з дитинством тощо). Цікаво, однак, що із цих елементів письменник створив не реалістичну розповідь про власне життя, а казку про фантастичну мандрівку вигаданого персонажа.

У центрі авторської уваги – не пригоди маленького принца, а почуття і стосунки людей, які герой судить непідкупним судом щирого дитячого серця. Іншими словами, перед нами – алегоричний сюжет. Власне пригоди виступають тут інакомовним утіленням важливих життєвих питань, відповіді на які вкладено в уста маленького принца. Можливо, на позір судження хлопчика видаються надто "дитячими", але своєю мудрістю і правдивістю вони вочевидь вивищуються над загальноприйнятими думками дорослих. Ці відповіді й надають казці повчального характеру.

Оповідачем у творі є льотчик, який однозначно симпатизує цінностям світу дітей, що втілює позицію самого письменника. Як і годиться в казці, повноправними героями оповіді стають не лише люди, а й зовсім фантастичні персонажі: Лис, Змія, Троянда і навіть… баобаби, які прагнуть своїм могутнім корінням розірвати планету Маленького принца.

Експозиція. Розповідь оповідача про дитяче захоплення малюванням, про нерозуміння дорослими його малюнків. Оповідач обрав інше ремесло і навчився керувати літаками.

Зав'язка. Шість років тому оповідача спіткала аварія в Сахарі. Зустріч пілота у пустелі з маленьким принцом, який просить намалювати йому баранця.

Розвиток дії. З кожним днем оповідач дізнається про маленького принца усе більше. Розповідь маленького принца про баобаби, троянду, вулкани, мандрівки астероїдами і прибуття на Землю, де він зустрів гадюку, квітку, троянди, лиса, стрілочника і крамаря. Пілот і маленький принц знаходять колодязь.

Кульмінація. Усвідомлення маленьким принцом того, що йому необхідно повернутися на свою планету до троянди.

Розв'язка. Повернення маленького принца додому. Оповідач повернувся додому, сумує за маленьким принцом і хвилюється, бо забув намалювати ремінець для баранця.