Жанр. Повість.
Час створення. 1886 рік.
Автор. Володимир Короленко (1853-1921) – відомий російський письменник.
Тема. Зображення духовного випробування особистості, яка шукає себе і сенс свого життя; роль у цьому пошуку близьких людей і мистецтва.
Ідея. Утвердження думки про те, що кожна людина, навіть з фізичними вадами, може подолати будь-які труднощі, коли має підтримку близьких людей.
Проблеми. Виховання; мистецтво у житті людини; доля людини з обмеженими можливостями; сенс життя; життєвий вибір людини.
Композиція і сюжет твору
Події повісті відбуваються на заході сучасної України й охоплює період приблизно з кінця 1860-х років до початку 1880-х років. Автор пише про місце подій: "Південно-Західний край" (це стосовно кордонів тодішньої царської Росії). У повісті письменник досліджує становлення особистості з обмеженими фізичними можливостями – сліпого. У центрі твору поставлений образ Петра Попельського, який від народження не міг бачити. Його важкий шлях до відкриття світу є сюжетом твору. Це повість про духовне випробування особистості, яка має знайти саму себе, сенс свого існування серед людей.
Експозиція. У сім'ї Попельських народжується дитина.
Зав'язка. Хлопчик виявляється сліпим.
Розвиток дії. Дядько Максим береться за виховання небожа. Стосунки Петра з Евеліною. Знайомство зі Ставрученками, відвідини могили Гната Карого, монастиря, зустріч Петра з ченцями Єгорієм і Романом. Похід Петра до чудотворної ікони та неочікуване рішення.
- Сліпий музикант (повний текст) ▲ читається за один вечір
- Сліпий музикант (характеристика та аналіз героїв твору)
- Сліпий музикант (скорочено)
- Як дядько Максим вирішив рятувати Петра? (та інші запитання)
- Біографія Володимира Короленка
Кульмінація. Петро вирушає зі сліпими жебраками, щоб спробувати їхньої долі і дізнатися про справжні горе і біду.
Розв'язка. Вибір Петра відкриває йому справжній сенс життя. Дядько Максим щасливий, що небіж знайшов себе.