Марк Твен — Пригоди Тома Сойєра (характеристика та аналіз героїв твору)

Аналіз твору

Том Соєр. Головний герой повісті, хлопчик-підліток, сирота, якому близько дванадцяти років. Він живе в невеликому американському містечку під назвою Санкт-Петербург на річці Міссісіпі. Тома виховує його тітка Поллі. Том енергійний, жвавий, веселий, вигадливий хлопець, який любить пригоди, не може всидіти на місці. Він не особливо слухняний, тому тітка часто карає його, навіть випробовує на ньому ліки, щоб він став спокійнішим. Том не любить відвідувати школу, тому вигадує причини, щоб не йти. У церкві йому нудно, тому там він вигадує способи повеселитися.

Том Сойєр – тямущий хлопчисько з кучерявим русявим волоссям, у коротких штанцях і солом'яному капелюсі. Він має обличчя у веснянках та завзяті блакитні очі. Побачивши якось Беккі Течер, Том закохується і робить усе, щоб привернути її увагу. У відповідальні моменти хлопець захищає і оберігає її.

У Тома багато друзів серед хлопців. Найкращі – Джо Гарпер і Гекльберрі Фінн, з якими Том переживає багато пригод. Автор наділив Тома багатьма чудовими якостями. Том ніжно любить тітоньку Поллі, йому властиве почуття справедливості. Від не терпить облуди, лицемірства, нещирості. Саме тому слухняний братик Сід часто стає об'єктом неприязні Тома. У Тома Сойєра безліч непересічних рис характеру. Одна з них – його підприємливість. Епізод з парканом недарма став хрестоматійним. Тут хлопчик проявляє незвичайні здібності психолога, організатора. Попри страх перед індіанцем Джо, Том разом зі своїм нерозлучним другом Гекльберрі Фінном, ризикуючи життям, рятує невдаху Мефа Поттера, давши свідчення в суді. На такий сміливий вчинок, що здійснив сповнений співчуття хлопчик, здатний далеко не кожен дорослий чоловік.

Інший епізод, який показує нам Тома з найкращої сторони, це сторінки про те, як він заблукав у печері з Бекі Тетчер. Хлопчикові вдалося зберегти холоднокровність, знайти вихід, при цьому ще постійно підтримуючи, втішаючи й підбадьорюючи дівчинку.

Ставши у кінці твору багатим, Том не стає зарозумілим, не хизується своїм героїзмом і багатством. Прощаючись з ним, читач залишається переконаний, що Том Соєр збереже всі свої кращі риси, стане прекрасною людиною і, перетворившись у дорослого чоловіка, зробить ще чимало чудових вчинків.

Гекльберрі Фінн. Син бродячого п'яниці Фінна. Гек спить просто неба в гарну погоду, в порожніх бочках під час грози та живе, користуючись тим, що отримує від інших. Іншими словами, Гек живе життям жебрака й бродяги.

 

Можна сказати, що Гек веде безтурботне життя, вільне від соціальних норм і правил. Він не відвідує школу і церкву, робить усе, що заманеться. Через нестандартне дитинство Гек майже не отримав освіти. Наприкінці "Пригод Тома Сойєра" Гека усиновляє вдова Дуглас, яка відправляє його до школи, приводить в порядок його одяг, а його частку скарбу здає у банк під відсотки. Гек розумний і практичний хлопчик, який звик сам про себе піклуватися. Можна сказати, що за своє коротке життя, він став досвідченою, самостійною і прагматичною людиною. Як і всі хлопчаки, Гек любить різні витівки, тому вони удвох з Томом Сойєром стають хорошими друзями і переживають різні пригоди.

Тітка Поллі. Тітонька Тома, яка з усіх сил намагається виростити зі свого племінника гідну людину. Вимогливо і строго відноситься до Того, але любить його, як рідного сина. Добра і розумна жінка, завдяки її вихованню, хлопчик росте чуйним і жалісливим до людей. Тітка з дитинства привчає Тома до праці, піклується про його освіту, вчить його чесності та порядності.

Джим. Це хлопчик-раб, який допомагає тітці по господарству. Джим дуже забобонний і простодушний, і Том часто користується цим, щоб доброзичливо над ним пожартувати, жарти його добрі і нешкідливі, а якщо треба, він готовий за свого друга в вогонь і в воду. Джим простий і добродушний, відкритий і чесний. Він любить і поважає "масу Тома", і беззаперечно йому підкоряється.

Індіанець Джо. Злий і мстивий персонаж. Безжальний і лютий, Джо тримає в страху всю округу. Це страшенний мерзотник і холоднокровний вбивця, підлий і жорстокий чоловік. У його голові зріють підступні плани вбивства людей, які коли-небудь перейшли йому дорогу. Джо вбиває лікаря, бо згадав, як батько лікаря вигнав його зі свого будинку. У фіналі свого життя, індіанець Джо був заживо похований в печері, і помер голодною смертю.

Беккі Течер. Дочка судді, інколи надто примхлива. Вона влаштовує Тому скандал, дізнавшись, що раніше його серце належало іншій дівчинці. Беккі дуже подобається Том, але часто вони сваряться. Беккі – емоційна і вразлива дівчинка, стає для Тома "дамою його серця".

Сід. Двоюрідний брат Тома, повна йому протилежність. Здатний на дрібні підлі вчинки, ябеда і донощик. Завжди радий підставити під удар брата, вміє перекладати свою вину на плечі Тома. Завжди намагається очорнити Тома в очах тітки.