Марк Твен — Пригоди Тома Сойєра (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість.


Час створення. 1876 рік.


Автор. Марк Твен (справжнє ім'я Семюел Ленгхорн Клеменс, 1835-1910) – відомий американський письменник.


Тема. Зображення пригод головного героя повісті Тома Сойєра та його друзів.


Ідея. Оспівування сили дружби між дітьми; важлива роль співчуття, взаємодопомоги, розуміння і людяності у світі дорослих і дітей.


Проблеми. Дружба, стосунки між дорослими і дітьми, людяність і взаємодопомога, перше кохання, відповідальність за свої вчинки.


Композиція і сюжет твору

Події роману відбуваються у 1840 роках у вигаданому містечку Сейнт-Пітерсбург, Міссурі, неподалік річки Міссісіпі. Сирота Том Соєр живе разом із тітонькою Поллі, зведеними братом та сестрою – Сідом і Мері. Том – непосида і бешкетник, який весь час потрапляє у пригоди. Тітка карає його, але насправді дуже любить. Якось вона наказує хлопцеві побілити паркан, але Том робить так, що інші хлопці виконують замість нього роботу, а він ще й отримує різні дрібнички. У містечко переїжджає жити дівчинка Беккі Течер, і Том закохується у неї, намагається весь час показати себе. Якось з Гекельбері Фінном, хлопцем-волоцюгою, якого поважать усі хлопчики міста, Том йде опівночі на кладовище. Вони стають свідками вбивства. Мафа Поттера, якого у містечку усі вважають винним у вбивстві Том згодом виправдовує на суді, а справжній вбивця, індіанець Джо, тікає. Якось Том, Гек і Джо Гарпер втікають на острів Джексона, щоб розпочати "піратське" життя. Поки хлопці насолоджувалися новознайденою свободою, мешканці міста розпочинають їхні пошуки, вважаючи, що вони втопилися на річці... Іншого разу Том і Гек вирішують шукати скарби і таким чином знову зіштовхуються з індіанцем Джо та його спільником. Згодом Гек рятує вдову Дуглас від індіанця, а Том в цей час разом з Беккі губляться у печері і всі їх шукають. Шукаючи вихід з печери, Том раптом натрапляє на індіанця Джо, який, однак, не помічає хлопця. Зрештою Томові вдається знайти вихід та повернутися додому, чим зміг дуже потішити всіх мешканців міста. Щоб уникнути таких ситуацій в майбутньому, суддя Тетчер, батько Бекі, наказує закрити вхід до печери залізними дверима. Кілька тижнів по тому Том довідується про встановлені двері. Хлопець з жахом усвідомлює, що всередині печери саме ховався індіанець Джо. Мертве тіло індіанця знаходять при самому вході. Тиждень по тому, Том і Гек знову навідуються до печери та знаходять там заховане золото, таким чином стають багатими. Вдова Дуглас всиновлює Гека.

Експозиція. Знайомство з героями, містечком, де вони проживають, із обставинами їхнього життя.

Зав'язка. Том і Гек йдуть вночі на цвинтар, щоб випробувати спосіб позбавлення від бородавок, і стають свідками вбивства.

Розвиток дії. Перебування Тома, Гека і Джо на безлюдному острові, пікнік.

Кульмінація. Свідчення Тома на суді. Том і Беккі шукають вихід з печери. Віднайдення скарбу.

Розв'язка. Том і Беккі врятувалися. Індіанець Джо загинув у печері. Гек і Том стають багатими і планують нові пригоди.