Жанр. Оповідання.
Вперше видано. 1905 р. (у збірці "Тварини-герої").
Автор. Ернест Сетон-Томпсон (1860-1946) – канадський письменник.
Тема. Розповідь про дружбу людини і собаки – хороброго і відданого бультер'єра Снапа.
Ідея. Утвердження думки про те, що тварини можуть бути сміливішими, ніж людина; вони здатні на героїчні вчинки і готові жертвувати життям заради добра інших.
Проблеми. Дружба людини і тварини; подвиг; жертва заради друзів; вірність і відданість; любов до всього живого; ставлення до тварин.
Композиція і сюжет твору
Композиційно оповідання "Снап" складається з чотирьох частин. Перша розповідає про знайомство оповідача зі Снапом, друга – про мандрівку оповідача на ферму Пенруф, на яку нападали вовки, у третій частині йдеться про участь Снапа у полювання на вовків, коли він показує зграї собак, як саме нападати на вовка. У останній частині Снап героїчно гине, бо відважно і безстрашно, навіть з раною, отриманою на попередньому полюванні, кидається на великого вовка. Сюжет твору нерозгалужений, розвивається лінійно. Оповідання "Снап" є прикладом сміливості та відданості тварини. Героїчний вчинок Снапа говорить про те, що тварина може бути кращим другом людини і навіть готова віддати життя за неї.
Експозиція. На Хелловін оповідач вперше побачив Снапа. Це був маленький білий бультер'єр, який кусав усе, що тільки бачив. Оповідач знав про собак багато, тому взявся за виховання Снапа, а через тиждень вони стали добрими друзями. У Снапа, за спостереженнями хазяїна, було відсутнє почуття страху.
- Снап (повний текст) ▲ читається за 29 хвилин
- Снап (характеристика та аналіз героїв твору)
Зав'язка. Оповідач відправився в подорож у зв'язку з роботою, Снап залишився вдома.
Розвиток дії. Оповідач познайомився з фермою братів Пенруф, на яку часто нападали вовки. Фермери та оповідач їздили на полювання, взявши з собою собак різних порід, але ті боялися вовків. Снап прибув до хазяїна на ферму і теж взяв участь у полюванні. Хоч собака був найменшим, він показав іншим собакам, як ловити вовків.
Кульмінація. На Хелловін (саме минув рік від знайомства оповідача і Снапа) відбулося чергове полювання. Поранений Снап сміливо кинувся на великого вовка.
Розв'язка. Снап загинув, його поховали на пагорбі за фермою. Старий фермер сказав про цього собаку: "Ось це була сміливість – справжня сміливість! Без сміливості в нашій справі багато не досягнеш". Оповідач повернувся додому.