Вільям Шекспір — Гамлет (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Автор. Вільям Шекспір (1564-1616) – англійський поет і драматург.

Написано. 1600-1601 рр.

Літературний рід. Драма.

Жанр. Філософська трагедія.

Період в історії літератури. Відродження (Ренесанс).

Тема. Життя людини серед брехні і лицемірства; зображення злочину заради влади та його наслідків.

Ідея. Зло та брехня рано чи пізно будуть викриті і покарані; життя надто коротке, тому треба вміти прожити його з чесністю і гідністю.

Проблеми. Конфлікт високих ідеалів із приземленою реальністю; життя і смерть; добро і зло; любов та зрада; роль окремої людської особистості в історії; сенс життя; обов'язок і честь.

Місце дії. Ельсінор – резиденція данських королів.

Час дії. Середньовіччя.

Мотиви. Долі, неминучості і приречення, ворожнечі, божевілля, смерті, помсти, любові, тлінності буття.

Головні герої. Гамлет. Головний герой, принц данський. За своєю вдачею він людина діяльна й багатогранна. Гамлет – інтелектуал, йому властивий філософський склад мислення. Події, що відбуваються при дворі, приводять Гамлета да узагальнених висновків щодо людини і світу загалом. Гамлет вражений не тільки злочинністю Клавдія, а й усією системою чужих йому принципів життя й моральних понять. Клавдій. Король Данії, дядько Гамлета, вбивця свого брата-короля. Плете інтриги, готує підступи щодо Гамлета. Гертруда. Королева Данії, мати Гамлета. Полоній. Королівський радник, підступна і брехлива людина, випадково гине від руки Гамлета. Лаерт. Син Полонія. Офелія. Дочка Полонія. Гораціо. Найкращий друг Гамлета, завжди готовий допомогти. Розенкранц і Гільденстерн. Придворні, друзі дитинства Гамлета, який Клавдій використовує для досягнення своїх планів.

Сюжет. Скориставшись сюжетом середньовічної легенди про Амлета, записаної 1200 р., а потім відомої в різних літературних обробках, Шекспір створив трагедію "Гамлет", сповнену величезного соціально-філософського змісту. У центрі сюжету – образ Гамлета, принца, який повернувся з університету до датського двору в Ельсінор у зв'язку з раптовою смертю короля Гамлета. Втрату батька він переносить дуже тяжко, а матір ненавидить, бо та через місяць вийшла за брата короля – Клавдія. Гамлет дізнається, що його батька отруїв Клавдій, тож прагне помститися. Король плете інтриги проти Гамлета, використовуючи навіть прекрасну Офелію, в яку закоханий принц. Гамлет убиває Полонія (батька Офелії), викриває зрадництво інших придворних, вступає в поєдинок з Лаертом (братом Офелії), під час якого гине й сам.

Аналіз інших творів Вільяма Шекспіра: