Данієль Дефо — Робінзон Крузо (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Пригодницький роман.

Час створення. 1719 рік.

Автор. Даніель Дефо (1660(1661)-1731) – англійський письменник.

Тема. Розповідь про складні випробування, через які проходить головний герой, який двадцять вісім років провів на безлюдному острові.

Ідея. Уславлення людської праці, розуму, енергії, високих моральних якостей, які допомагають виживати у складних ситуаціях.

Проблеми. Життя і смерть; добро і зло; самотність; дружба; людина і природа; боротьба за існування; людська праця.

Композиція і сюжет твору

Сюжет роману побудовано на боротьбі ізольованої від суспільства людини з дикою природою. Правдоподібності твору надає реальна історія, покладена в основу сюжету. Віддаючи данину тогочасній літературі, письменник дав таку назву твору, що була співзвучна його фабулі: "Життя й надзвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, що прожив 28 років у цілковитій самотності на безлюдному острові поблизу американського узбережжя, неподалік від гирла великої річки Оріноко, опинившись на березі після аварії корабля, під час якої загинув весь екіпаж, крім нього, з додатком розповіді про не менш дивовижний спосіб, яким його врешті-решт визволили пірати. Писано ним самим".

Сюжет роману розпадається на дві частини: в одній описуються події, пов'язані з суспільним життям героя, перебуванням на батьківщині; друга частина – самотнє перебування на острові. Розповідь ведеться від першої особи, посилюючи ефект правдоподібності, автора з тексту повністю вилучено. Назвати сюжет суто хронікальним не можна, адже в творі є численні міркування Робінзона, його стосунки з Богом, повтори, описи почуттів, що оволодівають ним. Все це навантажує розповідь емоційними та символічними складовими, розширює рамки жанрового визначення роману.

Оповідь від першої особи дає змогу авторові показати світ очима звичайної людини і водночас розкрити її характер, почуття, моральні якості. У центрі уваги не тільки екзотика безлюдного острова й захоплюючі пригоди, скільки людина, її переживання, почуття, коли вона залишалася сам на сам з природою.

Книга починається з розповіді Робінзона про себе. Він народився в місті Йорку в Англії і завжди мріяв про морські подорожі. Всупереч волі батька, 1651 року він покидає рідну домівку і вирушає у перше морське плавання, яке було не дуже вдалим. Переживши шторм, Робінзон не злякався і пізніше здійснив декілька подорожей на торговому судні. Якось герой потрапив у полон і два роки був справжнім рабом. Коли йому вдалося врятуватися, він потрапив до Бразилії, де став власником плантації. Бажаючи швидше розбагатіти, Робінзон пливе до Африки за чорними невільниками. Однак корабель потрапляє в шторм і сідає на мілину біля невідомого острова недалеко від гирла ріки Оріноко. Крузо вижив і дістався до безлюдного острова, де намагається вижити. Подолавши відчай, він рятує з корабля всі потрібні інструменти й припаси, перш ніж той остаточно зруйнують шторми. Влаштувавшись на острові, він будує собі добре укрите і захищене житло, вчиться шити одяг, робити посуд з глини, вирощує ячмінь та рис. Також він зміг приручити диких кіз, які водилися на острові, так отримує постійне джерело м'яса і молока, а також шкури для виготовлення одягу. Якось Робінзон виявив на острові сліди дикунів-канібалів, тому мусив переховуватися від них. Під час одного з візитів дикунів Робінзон врятував тубільця і назвав його П'ятницею. Під час наступного візиту канібалів на острів Крузо з П'ятницею врятували батька П'ятниці та іспанця, корабель якого також зазнав аварії. У дикунів на материку перебували також понад десяток іспанців і португальців, які врятувалися з корабля. Крузо вирішує відправити іспанця разом з батьком П'ятниці на човні, щоб привезти його товаришів на острів і спільними зусиллями побудувати корабель, на якому вони всі могли б відплисти до цивілізованих берегів. Поки Крузо очікував повернення іспанця з його командою, до острова прибув невідомий корабель. Цей корабель захопили бунтівники, але Крузо і П'ятниця звільнили капітана і допомогли йому повернути контроль над судном. Нарешті після 28 років на острові Крузо залишає його і повертається в Англію.

Експозиція. Розповідь Робінзона про свою сім'ю, настанови батька, мрії про море. Втеча Робінзона з дому, коли у першому ж плаванні він потрапив у шторм. В одній з мандрівок морем його взяли в полон, з якого він через кілька років втік. У Бразилії Робінзон став плантатором, і якось сусіди-плантатори підмовили його вирушити кораблем до Африки, щоб привезти рабів.

Зав'язка. Корабель пережив один ураган, а під час другого уся команда втопилася, лише Робінзона викинуло на берег невідомого острова.

Розвиток дії. Перша ніч на острові. На саморобному плоті Робінзон перевіз із напівзатонулого корабля багато різних припасів і речей. Робінзон облаштовує собі житло, намагається жити звичайним життям. Під час страшної хвороби Робінзон покаявся за своє попереднє життя, почав читати Біблію і відчув душевний спокій. Перша спроба зробити човен. Робінзон збудував новий човен, щоб дослідити острів. Якось він знайшов відбиток босої людської ноги. Робінзон рятує П'ятницю, якого хотіли з'їсти дикуни. Поява іспанця і батька П'ятниці. На острів з англійського корабля, що пропливав морем, зійшли люди, які, як виявилося, збунтувалися і захопили цей корабель.

Кульмінація. За допомогою військового хисту, сміливості й розуму Робінзону з капітаном корабля і супутниками вдалося ув'язнити бунтівників і повернути команді корабель.

Розв'язка. Робінзон нарешті визволився зі свого острова, пробувши на ньому 28 років, 2 місяці й 19 днів.