Йоанна Яґелло — Кава з кардамоном (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість з елементами детективу.

Вперше видано. 2011 р.

Автор. Йоанна Яґелло (нар. 1974 р.) – польська письменниця.

Тема. Зображення життя 15-річної дівчини на ім'я Лінка, її дорослішання, шкільні будні, стосунки з друзями і сім'єю, розгадування таємниць.

Ідея. Світ підлітків сповнений проблем і непростих ситуацій, тому дорослі повинні підтримувати і розуміти їх, намагатися брати участь у становленні особистості і не змушувати вирішувати недитячі проблеми; важливо в родині підтримувати одне одного, берегти родинні та дружні стосунки.

Проблеми. Людські стосунки – сімейні, дружні, романтичні; вибір життєвого шляху; сирітство і всиновлення; школа й навчання; перше кохання; дружба; сімейні таємниці; прірва відчуження і нерозуміння між батьками та дітьми; вибір у складних ситуаціях; довіра.

Композиція і сюжет твору

Композиція твору досить проста: повість містить пролог, епілог та 10 розділів. Назви розділів – це назви місяців року, у які відбувалися певні події в житті 15-річної учениці гімназії Лінки. Дівчина стикається з більшістю традиційних проблем для перехідного віку: суперечки з найкращою подругою Наталією, неоднозначне ставлення до неї близького друга Адріана, негаразди з навчанням, випускні іспити, питання вибору – чому присвятити своє життя і куди йти навчатися далі. До цього додається незрозуміла ситуація вдома. Мама дедалі більше втомлюється й дратується, вітчим чимраз довше затримується на роботі, бабуся не дає відповіді на питання про маму, які хвилюють дівчину. Лінці доводиться займатися молодшим братиком, хоча попереду іспити, і треба більше приділяти уваги навчанню. Вона відчуває себе покинутою. До всього, мама збирає речі і кудись їде на невизначений час, і Лінці доводиться виконувати всі хатні обов'язки.

Дівчині сняться дивні сни, з часом вона розуміє, що вони – з її минулого. У ще однієї бабусі Лінка випадково знаходить дивну фотографію, на якій мама тримає Лінку, але знову вагітна. Лінка з допомогою Адріана з'ясовує, що у неї є сестра, якої вона ніколи не бачила. Хто вона? Де живе? Що з нею сталося? Лінка, як детектив, намагається розплутати таємницю. Героїня прагне дізнатися правду попри все, тому починає довгі пошуки – розпитує бабусю, їде до краківського дитбудинку, шукає в інтернеті можливого батька сестри, адже вони рідні лише по матері. Нарешті Лінка з'ясовує, що її сестра – це Кася, яка віднедавна вчиться з нею в одному класі та з якою вони вже встигли подружитися. Мама Лінки впізнає Касю по родинці на плечі.

Лінка дізнається, що її мама народила Касю передчасно, у день похорону свого чоловіка, який загинув в автокатастрофі, після того, як дізнався, що дружина вагітна від іншого. Кася народилася дуже хворою, а мама Лінки мусила лікуватися від депресії, тому дитина залишалася у дитбудинку, а Лінку виховувала кілька років бабуся.

Фінал повісті радісний та оптимістичний, бо на 16-річчя Лінки усі дружньо збираються разом: мама, Кася, Лінка та її подруга з хлопцем, а також з навчання приїжджає Адріан.

Пролог. Молоду вагітну жінку і її маленьке немовля, що сиділо в неї на колінах, фотографував чоловік. Жінка ще не знала, що доля готує їй несподіванку.

Експозиція. Головна героїня твору, яку звати Лінка, збирає і відводить у садок братика, а сама поспішає у гімназію, бо починається новий навчальний рік.

Зав'язка. Лінка захоплювалася фотографією, тому її найкраща подруга і однокласниця Наталія познайомила Лінку зі своїм двоюрідним братом Адріаном, який вчився у приватному мистецькому ліцеї, про який мріяла дівчина. Хлопець розповів, що платня за навчання висока, але можна виграти конкурс і вчитися безплатно.

Розвиток дії. Лінка розповіла мамі про приватний ліцей, але останнім часом мама не звертала увагу на дітей. Лінка вперше прогулює школу, робить відверту фотосесію з новим знайомим фотографом Мацеком, який згодом пропонує викупити фото. У класі Лінки з'явилася новенька – Кася, з якою дівчина подружилася. Лінка посварилася з Наталією, вдома теж все ішло шкереберть, бо мама кудись поїхала на невизначений час й жодного разу не подзвонила й не написала до Лінки. Дівчина прагне розгадати якусь сімейну таємницю, їде до бабусі в Сероцьк і знаходить фото, на якому вона ще маленька, а мама вагітна. На питання Лінки, де дитина, бабуся відповіла, що вона померла. Між Лінкою і Адріаном розвиваються стосунки. Хлопець допомагає шукати інформацію про померлу сестричку Лінки. Наталія пускає плітки про Касю, і Лінка добивається справедливості. Адріан пропонує на канікулах їхати на пленер мистецького ліцею, але там між закоханими виникає непорозуміння. Після курсів Адріан з Лінкою майже не бачилися. Лінка знаходить все більше інформації про сестру, яка виявилася живою. У школі відбувається важливий іспит. Дівчина відвідує "Краківський дитячий будинок" і дізнається Касю Печерицю.

Кульмінація. Сварка з Адріаном, прощання перед його від'їздом, зізнання у коханні. Лінка робить гарні фотографії для конкурсу і дізнається, що її сестра – Кася.

Розв'язка. Лінка отримала відзнаку від ліцею і могла не платити половину суми за навчання. Мама нарешті розповіла усю правду, вони помирилися.

Епілог. На 16-річчя Лінки усі зібралися разом: мама, Наталія й Кася, вітчим, з яким мама розійшлася. Приїхав навіть Адріан і подарував Лінці її портрет.