Франц Кафка — Перевтілення (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Оповідання.

Час створення. 1912 рік.

Автор. Франц Кафка (1883-1924) – австрійський письменник.

Тема. Зображення існування людини, перетвореної на комаху, її нездоланної відчуженості, абсурдного покарання за невідому їй провину.

Ідея. Відтворення трагізму буття "маленької людини"; засудження байдужості і черствості в стосунках між найріднішими людьми; заклик людини до відповідальності за своє життя і свободи вибору.

Проблеми. Трагізм людської долі; відчуження особистості; самотність людини; безсилля перед абсурдністю буття; ворожий і байдужий світ.

Композиція і сюжет твору

Оповідання "Перевтілення" починається з того, що Грегор Замза, звичайний комівояжер, прокидається і виявляє, що перетворився на комаху. Батьки, сестра і пан керуючий з роботи намагаються змусити його відімкнути двері кімнати, а коли бачать комаху, то лякаються. Потім батько заганяє сина назад у його кімнату, давши стусана.

Вихідний пункт сюжету – перетворення Грегора. Причини герой не знає. Та він і не замислюється над цим питанням, сприймаючи фантастичну подію як звичайну річ. Однак метаморфоза різко змінює його життя. Через неї герой втрачає навіть жалюгідну можливість "маленької людини" посісти місце на найнижчому щаблі соціальної драбини, а відтак – випадає за межі людського світу.         Історія його поступового виштовхування з кола близьких людей, що завершилася сімейним судом і смертним вироком, у символічному плані читається як процес безжалісного відторгнення "хворої" на своє нещастя людини байдужим оточенням. У цьому розумінні метаморфоза відбувається не лише з Грегором, а й з членами його родини котрі дедалі відвертіше демонструють корисливість, егоїзм, огиду до нещасного. Пристосовуючись до нових умов існування, свідомість Замзи-комахи поступово деградує. Проте герой зберігає пам'ять про цінності людського буття. Обстоюючи їх, він тричі вступає у боротьбу зі своєю родиною. Ці три його сутички з оточенням визначають трискладову композицію оповідання. Перша сутичка з світом (у образі хазяїна фірми, повіреного і батька) завершується поразкою героя.

Згодом Грегор вступає у конфлікт з матір'ю та сестрою, в образах яких в іронічно-зниженій формі переосмислюється ідея милосердя. Зовні сутичка Грегора з матір'ю та сестрою була спричинена їхнім наміром звільнити кімнату від нібито зайвих для комахи меблів. Метушня Замзи, який, прокинувшись від тваринного існування, вирішив захистити найдорожчі речі – письмовий стіл і портрет невідомої дами, – на символічно-автобіографічному рівні відтворює вагання самого Кафки між ідеєю кохання та ідеєю літературної творчості. В оповіданні спонтанна перевага була надана жіночому портретові – символу жіночого начала, кохання, подружнього життя. Однак цей бунт також закінчується поразкою: розлючений батько атакує непокірного сина яблуками.

Сюжет останнього зіткнення Грегора з родиною, спровокованого Гретиною грою на скрипці, розгортається у третій частині твору. Грегор опиняється у стані жорстокої конфронтації. Призводить до цього музика – символ мистецтва, яке є ще однією важливою для героя цінністю людського життя. У свідомості Замзи-комахи вона асоціюється з найвищою насолодою. Під звуки Гретиної скрипки він мріє про те, як сестра гратиме тільки для нього, "бо ніхто тут так не цінить її гру, як оцінить він". Крах цієї надії, нереальнішої і кумеднішої за всі попередні, стає для героя останнім випробуванням. Родина засуджує його на смерть. Герой не зміг подолати свою відчуженість і зберегти свою людську цінність.

Зав'язка. Перевтілення Грегора.

Розвиток дії. Прихід пана керуючого. Усі побачили і перелякалися Грегора, батько загнав сина у його кімнату. Сестра носить Грегору їсти, до нього ніхто більше не заходить. Якось мати і сестра вирішили забрати меблі з його кімнати, Грегор вирішив захищати портрет дами у хутрах. Мати налякалася сина і зомліла, в цей час додому прийшов батько і загнав сина у кімнату з допомогою яблук, одне застрягло у спині Грегора. Батьки здали одну кімнату трьом мешканцям. Батько, мати і сестра почали працювати.

Кульмінація. Одного вечора Грета заграла на скрипці, послухати її гру виповз Грегор, чим налякав постояльців. Сім'я вирішила, що Грегора треба здихатися.

Розв'язка. Почувши, що сім'ї він не потрібний, Грегор також вирішив, що мусить зникнути. Згадуючи про сім'ю зворушено й любовно, він помирає у своїй кімнаті. Зранку його знаходить служниця, і сім'я, відчувши полегшення, відправляється відпочити за місто.