Ульф Старк — Маленька книжка про любов (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість.

Час створення. 2015 рік.

Автор. Ульф Старк (1944-2017) – шведський письменник і сценарист.

Тема. Зображення першого кохання хлопчика Фреда, його туги за батьком, міркувань про війну.

Ідея. Засудження війни; уславлення щирих почуттів, сімейних цінностей, дитячої дружби, кохання.

Проблеми. Перше кохання; війна; туга за батьком; нужда і несправедливість; взаємопідтримка; розуміння між дорослими і дітьми.

Композиція і сюжет твору

Розповідь ведеться від першої особи – хлопчика на ім'я Фред, який живе у Швеції. Історія розгортається напередодні Різдва в часи Другої світової війни. Композиційно повість складається з 11 розділів. Головний герой Фред (йому близько восьми років) закоханий в однокласницю Ельсу і намагається завоювати її прихильність. Фредового тата мобілізували до війська, вдома без нього самотньо й сутужно, але хлопчик знаходить спосіб розповісти татові про свої почуття. Фред заходить в гардеробну, де висить костюм тата, і подумки розмовляє з ним. Їм є про що поговорити: Фред вперше закохався і схибив, намагаючись підказати дівчинці правильні відповіді на уроці, і тим її зганьбив. Мати стомлена важкою роботою і голодом, Фред стурбований через ображену пасію і так само голодує. Їм з мамою холодно, обом самотньо без батька – і все це напередодні Різдва. Малий мріє про подарунки: шоколадку, святкову вечерю, тата і посмішку від однієї рудої кучерявої дівчинки з неймовірно сильними руками. Випадково Фред потрапляє до жінки, яка схожа на фею. Вона дарує хлопчикові шоколадку і баночку з парфумами. Незабаром усе налагоджується: однокласниця пробачає Фреду, тато повертається, хоч і на один вечір, і привозить їжу. Відбувається різдвяне диво, бо мама Фреда вагітна.

Експозиція. Фред розповідає, що почалася війна і його тато вирушив на північ охороняти кордон. Хлопчик живе з мамою, яка працює кондуктором трамвая. Надворі зима, скоро Різдво, а Фред і мама хвилюються, чи татові не холодно.

Зав'язка. Фред йде у гардеробну, де у вентиляторі шумить вітер. Тут є татові черевики, його костюм і капелюх. Фред уявляє собі тата і розмовляє з ним. Хлопчик зізнається, що любить Ельсу зі свого класу.

Розвиток дії. На іспиті з математики Фред хоче допомогти Ельсі, але все виходить так, що вчителька звинуватила дівчину. Скоро Різдво, тож Фред підробляє, допомагаючи Гранфошу продавати ялинки. Хлопчик опиняється з ялинкою у якоїсь пані і отримує подарунки. Фред і його друг Оскар наклеюють у школі вусики для скелета, щоб був схожий на фюрера. За витівку хлопці отримують догану. Наступного дня Фред помирився з Ельсою, вони зізналися одне одному у своїх почуттях і обмінялися подарунками.

Кульмінація. Настає Різдво, Фред дізнається, що матиме братика чи сестричку, а потім несподівано з'являється тато.

Розв'язка. Сім'я обмінюється подарунками. Поки щасливий Фред розмовляє з Ельсою по телефону, його батьки танцюють біля ялинки.