Васильченко Степан — Приблуда
Контрольні запитання
- Де відбуваються події, описані в оповіданні? Події яких років описує автор?
Події відбуваються в дитячому будинку. В оповіданні змальовуються події перших революційних років. Майже три роки сам письменник пробув на передових позиціях як командир роти, зазнавши вщерть весь тягар Першої світової війни 1914 року. Перед його очима пройшли страхіття війни, перед ним розгортається велика трагедія українського народу, що розпайований між царською Росією та цісарською Австро-Угорщиною, мусив давати своїх синів для обох ворожих армій, щоб вони убивали один одного...
Читати відповідь повністю → - З якими персонажами оповідання знайомить нас С. Васильченко на початку оповідання?
На початку оповідання ми знайомимося з завідувачкою дитбудинку та незнайомим чоловіком в окулярах, який привів двох дівчаток.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть і зачитайте, що їли вихованці дитбудинку на вечерю? Про що це говорить?
"Коло великого щербатого казана стояла підтикана чергова з битим черепком замість ложки. З казана випирали костомахи, ніби в той "der Suppe" вперли цілий коров'ячий кістяк. Пара йшла, як із жлукта." Це говорить про жахливі умови проживання, але все ж таки кращі, ніж на вулиці.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи тільки співчуття викликають у вас образи дітей з притулку?
Герої оповідання "Приблуда" знають вже про свої можливості, перспективи. Це надає їм впевненості й оптимізму. Адже мало не всі в будинку, як визначила сама Параска Калістратівна, були майбутні великі люди: хто – інженер, хто – професор, хто – артист. Ці діти викликають повагу і вдячність за таку згуртованість і бажання допомогти Мишкові.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Завідувачка дитбудинку відмовляється брати дівчаток до закладу?
У дитячому будинку, розрахованому на 30 дітей, знаходиться 90. Не вистачає місця, а особливо – їжі. Діти по троє сплять на одному ліжку, немає одягу, будинок потребує ремонту, нема чим опалювати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому раніше він не приходив до дитбудинку?
Напевно, поки було тепло, він міг перебиватись якось на вулиці, та коли настала холодна осінь, його очікували на вулиці холод і голодна смерть. Єдиний порятунок – дитячий будинок, до якого й приблудився хлопчик.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому так багато дітей потрапляли до дитячого будинку?
Це було наслідком перших революційних років: розруха, голод, сирітство.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що ж все-таки примусило завідувачку взяти дівчаток до притулку?
Завідувачка побачила нещасних дітей і розчулилась. Жінка мала добре й чуле серце, хоч сердилась, але хотіла допомогти усім.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як опинився Мишко в дитячому будинку? Чи була це справжня мета відвідання будинку Мишком?
Як пояснює сам Мишко, прийшов погуляти до дітей. Насправді виявилося, що він – безпритульний.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як описує автор на початку оповідання дитячий будинок? Яке враження справляє на читача такий опис? Яку художню деталь використовує автор в цьому описі? З якою метою?
"...Гу-гу! — трубить над ним вітер, бляхою гримить... Гу-гу!.. А осінь угорі темні хмари над ним у отару зганяє, хмари дощем його січуть холодним, хмари дощем його поливають. А кругом його — смітник, кругом бур'яни сухі свистять, кругом дереза.
І вікна биті в йому, перебиті, і дах латаний, перелатаний, і сам він увесь такий закурений, обідраний, сумний...
Гу-у! — вітер над ним...
Та — шелесь! бур'янами, та — брязь! вікнами, та — гур-гур! трухлими дверима. "Одчиняй!" — "А чого тобі, губатий?..
Читати відповідь повністю →