Микола Гоголь — Тарас Бульба
Контрольні запитання
- Спробуйте сформулювати ідейний зміст повісті "Тарас Бульба".
Ідейний зміст повісті Гоголя "Тарас Бульба" — зображення мужності, героїзму українців у боротьбі за свою незалежність, їхньої великої любові й відданості рідній землі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У які моменти особливо проявилася велич духу Тараса Бульби? Який останній подвиг він зробив?
Велич духу Тараса Бульби проявилася у найдраматичніші моменти його життя і життя козаків: от він нагадує соратникам про те, що таке товариство, і знаходить такі слова, які були необхідні, влили в запорожців нову мужність; от він . страчує сина-зрадника; от, ризикуючи життям, підтримує перед загибеллю другого сина — героя Остапа; от, коли вогонь уже лиже його ноги, думає не про себе, не про те, як врятуватися самому, а про те, як врятувати від вірної загибелі своїх товаришів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У якій ролі виступають у повісті запорожці?
У ролі захисників рідної землі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи вдалим здається вам початок повісті? Чому?
Початок повісті здається нам, її читачам, не просто вдалим, а єдино можливим: буквально з перших рядків відтворюється колорит епохи, трагічної за своєю суттю, але з комічними ситуаціями в житті і поведінці героїв. Автор вводить читача в родину старого козака, знайомить з неповторними звичаями, стосунками, поєднуючи героїзм і гумор у характерах і поведінці своїх героїв.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яке значення мають пейзажні замальовки у розвиткові сюжету повісті?
Вони підкреслюють любов автора до своєї Вітчизни, розкривають її красу, знайомлять з флорою і фауною України. Разом з тим змалювання широких і вільних степів, могутніх рік підкреслюють ідейний зміст повісті: зображення широти козацької натури, волелюбності.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яким автор зображений у творі?
Цікаво, що автор у повісті не є стороннім спостерігачем. Він виступає добрим знавцем історії України, зокрема козацьких часів, багато знає про звичаї, побут козаків, закони життя, що панували на Запорозькій Січі. Автор висловлює свою власну позицію щодо зображуваного та вчинків героїв.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Якому періоду життя України присвячена повість? Як характеризує письменника створення цього твору?
М. Гоголя дуже цікавила історія рідної йому України, він захоплювався народними героями — запорозькими козаками, які у XVI-XVII століттях самовіддано боролися проти гнобителів українського та російського народів — польської шляхти. Письменник шукав у минулому великі справи і героїчні характери, протиставляючи їх дріб'язковим турботам і обмеженості своїх сучасників. Створення повісті характеризує М. Гоголя як патріота, що пишався славою запорожців, героїчною історією своєї батьківщини.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →