Такий собі Миколас

Антоніо Мінготе

Фантастичне оповідання

Переклад Віктора Часника


З вершини напівзруйнованої вежі Миколас дивився на двох жінок, що піднімалися по дорозі до руїн замку. Однією з них була Маргарита (він розпізнав би її з будь-якої відстані), а іншою, супутницею Маргарити, — сеньйора у гостях, яка приїхала провести літо в їх містечку.

Маргарита страшенно боялася ящірок, і Миколас прогнав їх з її шляху: від нього до Маргарити було зараз метрів триста, а він панував над живими істотами в радіусі п'ятисот. Зробив він це не заради втіхи, а тому, що для Маргарити він завжди був готовий повернутися до цих дурних забав свого дитинства ...

Все почалося з котів. Напевно, Миколасу було менше року, коли його мати зрозуміла, що може без страху дозволити синові пограти з ними Можна було подумати, що коти йому підкоряються; і вони дійсно його слухалися, хоча і не в усьому. Вони слухняно ходили по мотузці для сушіння білизни (він швидко втомився від цієї гри) і слухняно плигали один на одного, утворюючи піраміду з п'яти котів. Виявилося, що змусити кота Чіпі налаштувати приймач на хвилю мадридського радіо зовсім не складно: маленький господар кота любив слухати "Годину симфонічної музики". Досить було подумки вселити котячому мозку уявлення про необхідну довжину хвилі (це було надійніше, ніж образ настирливого і помпезного голосу диктора бо у інших дикторів теж голоси були настирливі та помпезні). Але домогтися, щоб кіт наповнював молоком його спорожнілу чашку, Миколасу так і не вдалося. Кіт розбив три пляшки поспіль, і Миколас зрозумів, що іноді природа ставить такі перешкоди, які навіть безмежна відданість котів подолати не в змозі.

З подібними ж перешкодами він зіткнувся, коли розпочав навчання Чорного — їх собаки. Хоча пес, виконуючи навіювання Миколаса, зустрічав ритмічним гавкотом на мотив пустотливий пісеньки кожну появу доньї Соледад (доброчесна дама вважала, що це сам диявол в образі пса звертається до неї з жахливими пропозиціями), він навідріз відмовився плавати на спині в басейні їх саду. І врешті-решт Миколас зрозумів, що цей стиль плавання недоступний собаці через форми і розташування його кінцівок.

Невдачі знеохотили маленького Миколаса, і скоро він залишив ці ігри, в яких стільки всього не виходило. Правда, одного разу (йому було вже п'ятнадцять років) він, щоб дядькові Рамону було зручніше сісти на кобилу, змусив її стати на коліна. Люб'язність, проявлена кобилою два або три рази в присутності Миколаса, неабияк здивувала дядька Рамона, оскільки він не бачив, щоб племінник торкався до кобили або хоча б говорив з нею.

Дивіться також

Миколас зрозумів, що, якщо він і надалі буде підтримувати з тваринами такі дружні відносини, то оточуючі можуть угледіти в цьому щось до крайності дивне; і коли Миколас прийшов до такого висновку, його відносини з тваринами стали чисто діловими. Але було пізно: його дядько Рамон і інші сім тисяч жителів містечка вже вважали його чудакуватим, хоча і менш дивним, ніж був він насправді ...

Наполовину прихований смоківницею на верхівці вежі, куди ніхто не міг піднятися з того дня, коли, півтораста років тому, остаточно звалилися сходи, Миколас не відводив очей від білої плями на блузці Маргарити. В її найтоншому шовковому шитті (робота знаменитої майстрині — його матері) — ховалася вишита гладдю формула антигравітації. Нікому не відома, ніким не прочитана, формула була подарунком Миколаса єдиній жінці, яку він зміг полюбити.

Вдова, що залишилася без підтримки, може легко зводити кінці з кінцями, якщо їй вдаються вишивки, якими славиться цей край. А навіть тут, в краю відомих майстринь, вишивки Луїзи цінувалися дуже високо. Працювати, звичайно, в перший час довелося не покладаючи рук. Від зорі до зорі сиділа вона, не розгинаючись, над п'яльцями.

Ситуація покращилася, коли Миколас (йому було вже дванадцять років) змайстрував свою першу вишивальну машину. У ній не було шестерень, рукояток і трансмісій, без яких не обходиться жодна нормальна машина. Сконструйована відповідно до своєрідних принципів механіки Миколаса, машина ця була поки дуже недосконалою. За півгодини вона вишивала всього один столовий гарнітур з дванадцятьма серветками, і до того ж Луїза повинна була сама нарізати шматки тканини і закладати їх у неї.

Звичайно, ніхто нічого не знав про верстат: Луїзі не хотілося, щоб люди звертали на її сина особливо багато уваги. І ціни на вишиванку могли знизитися, якби раптом стало відомо, що вони зроблені такою невеликою кількістю праці та часу.

— І звідки у вас час береться стільки вишивати? — дивувалися в "Великий галантерейної торгівлі Руїса-Переса", де часто давали Луїзі важкі і відповідальні замовлення.

Луїза у відповідь тільки посміхалася.

— Так це ... син мені іноді допомагає.

— Гарний у вас син, раз допомагає матері по господарству, щоб вона могла побільше заробити.

Наступного року Миколас удосконалив свій винахід. Тепер досить було вкласти в машину малюнок бажаної вишивки, а вже з усім іншим вона впоралася справлялася сама.

Приблизно в цей же час Миколас виявив принцип антигравітації. Відкриття своє він зробив абсолютно випадково.

— Постережи наші речі, Миколас, — попросили його якось хлопчаки, які не любили ходити до школи, але дуже любили красти яблука. — І крикни, якщо когось побачиш.

Він залишився біля садової огорожі поруч з купою шкільних сумок, шарфів і підручників. За двадцять хвилин він прочитав від кірки до кірки кілька книг, і жодна з них його не зацікавила; але коли він відкрив підручник фізики ...

Миколас був приголомшений.

Ні, нічого неправильного в книзі не було — просто все в ній виглядало так, ніби паралітик тужиться описати Олімпійські ігри, яких йому жодного разу в житті не доводилося бачити. Скільки нісенітниць, скільки безпорадних, безглуздих міркувань!

Але все ж дещо стало йому в пригоді. Знайшлися одна-дві речі, про які він до цього не замислювався. А головне, він отримав уявлення про метод, настільки необхідний його недисциплінованому розуму.

Увечері того ж дня, у себе вдома, він побудував те, що можна було б назвати машиною антигравітації ... якби тільки предмет, їм виготовлений, був хоч чимось схожий на машину.

Спершу Миколас не міг придумати, до чого б йому пристосувати свій винахід; а через два дні, дещо змінивши в машині, він уже міг перелітати по повітрю до себе в спальню, і коли він там опинявся, одяг сама зсковзував з його тіла і відлітав на вішалку. І коли в піжамі, одягненої на нього все тією ж послужливою енергією, він укладався в ліжко, складені в ногах ковдри самі піднімалися і м'яко покривали його.

Невдовзі Луїза і її син переконалися, що машина антигравітації — штука дуже цікава і корисна. Миколас придумав гру: мати вилітала з вікна і повисала в повітрі над вулицею, а потім тим же шляхом поверталася назад. У перший раз Луїза злякалася, але минуло небагато часу — і вони вже носилися вгору-вниз, заливаючись веселим сміхом. Вони робили це тільки вночі, коли на вулиці нікого не було і ніхто їх не бачив: боялися, що хтось може подумати про них щось погане.

Подруги, щебечучи, підходили все ближче. Маргарита була весела тією галасливою веселістю, яка так подобалася в ній Николасу. Ця розкішна блондинка взагалі була йому до душі. Така біла, вгодована, нероздумуюча. ... Мозок її працював майже так само, як мозок Маронгі, собаки священика з парафії святого Андреаса. Так, вона була прямо як собака, і, думаючи це, Миколас не мав на увазі нічого поганого. Собака є собака, точно так же, як нотаріус є нотаріус, і нема чого вишукувати в словах прихований сенс, якого в них немає.

Згодом Миколас почав усвідомлювати, що не тільки інтереси у нього інші, але і сам він не такий, як усі. Це сталося, коли він помітив, що може легко читати думки інших людей. Одного разу він побачив: телепень Хуаніто Солісез підкрадається до нього з наміром штовхнути його під зад. Миколас бачив, як ця ідея кристалізується в мозку Хуаніто; як скороминуща думка, що здалася Хуаніту кумедною, зміцнюється і стає твердим наміром штовхнути його.

Зловісно посміхаючись, Хуаніто наблизився до нього, підняв ногу ... На тому справа й скінчилася: Хуаніто раптом здалося, ніби його ногу взули в важкий свинцевий черевик. Він обережно поставив її на землю, з острахом і здивуванням подивився на Миколаса і повільно побрів геть, тягнучи за собою злощасну ногу.

Вищеописане сталося того ж літа (Миколасу тоді було вже п'ятнадцять), коли дон Феліпе Кардосо, алькальд, зламав ногу, намагаючись перестрибнути через дружину податкового інспектора, яка нахилилася, щоб підняти віяло. Ця дивна витівка обурила тоді всіх шанованих людей міста. Пройшли роки, а дон Феліпе, підданий остракізму і більше не переобраний, все не спав ночей, думаючи про те, що могло спонукати його на таку безрозсудну, немислиму дурість ... Миколас вже зрозумів, що думки його, потрапляючи в чужі голови, приносять іноді самі несподівані плоди, і більше не повторював подібні досліди.

Точніше, повторив один раз, виключно заради Маргарити. Він просто не міг не надати цій дріб'язкової послуги найпривабливіший дівчині їх містечка.

Справа в тому, що в голові у Хайме Ескріче, новоспеченого ліценціата медицини, який щойно повернувся додому зі столичного університету, Миколас несподівано для себе виявив цілий вир ніжних думок, що кружляють навколо незрівнянного образу Маргарити. Хайме Ескріче був закоханий. Але він був боязкий, знав, що дівчину весь час проводжає галантерейник Руїс-Періс, і не хотів бути настирливим.

Миколас вирішив втрутитися в їхні стосунки: Маргарита заслуговувала кращого, ніж стати дружиною галантерейника.

"Послухай: Хайме Ескріче в тебе закоханий. Він чудовий хлопець і буде прекрасним чоловіком ... — подумки нашіптував він Маргариті, що гуляла з подругами в неділю після Служби Божої, — Хайме Ескріче чекає блискуча кар'єра лікаря. Скоро він приступить до роботи над дослідженням про вплив нових судинорозширювальних засобів на сердечний кровообіг, кров'яний тиск і частоту пульсу. Це дослідження буде мати в наукових колах великий успіх. Він відкриє в столиці клініку, а кар'єра його багато в чому залежить від тебе. Він мріє бути з тобою разом, боротися за тебе, віддати тобі все ...

1 2

Інші твори цього автора:

На жаль, інші твори поки що відсутні :(