Великий птах, що народив світ (єгипетський міф)

Автор Невідомий

На великому престолі всіх богів — бог Птах-Нун, якого так оспівували в гімні на його честь:

В тебе нема батька, що вигодував тебе після народження,

В тебе нема матері, яка тебе народила.

Ти сам собі творець.

Ти вступив у країну як правитель.

Ти прогнав морок і небуття промінням своїх очей, —

Цихлодій, що пливуть по небу...

Твої обидва ока змінюють день і ніч,

Твоє праве око — Сонце,

Твоє ліве око — Місяць,

Твої відображення — вічні зорі.

Бог-Птах створив зі своїх думок бога Атума. Він — Бог-отець. Поряд із ним — Птах-Наунет, Мати, що народила Атума. Із сімені Атума виникла велика дев'ятина богів, що дала імена всім речам. Дев'ятина створила зір очей, слух вух, дихання носа, щоби передавали вони все серцю, бо від нього виходить всіляке знання, а мова відлунює тому, що задумане серцем.

Великий і могутній бог-Птах дав свою силу всім богам і їхнім божественним духам Ка через своє серце і мову. І увійшов бог-Птах через серце і мову в тіла всіх богів і людей, усіх тварин і всього сотвореного, бо все задумане ним виконується за бажанням його.

Саме так народились дев'ять богів, і кожне божественне слово виникло з того, що задумало серце і сказала мова. Так були створені божественні духи Ка і Хемсут, що дали поживу і всілякі приношення завдяки цьому слову.

І було віддано по заслугах тому, хто любимий, і тому, хто ненависний.

Так було дано життя миролюбному і смерть — злочинцю. Так виникли всілякі роботи, всілякі мистецтва, рух ніг і всіх членів відповідно до наказу, задуманого серцем і висловленого мовою, що створили сутність усіх речей.

І було сказано про Птаха: "Той, хто створив все суще і всіх богів".