Увагу Тараса Шевченка завжди привертала історія українського народу. В його героїчному минулому Великого Кобзаря приваблювала безмежна відвага, сміливість, готовність у будь-яку хвилину піти на самопожертву заради щастя України. Найкращі риси нашого народу доніс до нас митець у поемі "Гайдамаки", історичною основою якої є одне з найбільших повстань в Україні, що дістало назву Коліївщина.
Головним героєм поеми є повсталий народ, який у творі представлений різними прошарками тогочасного суспільства. На боротьбу за визволення України з-під польсько-панської влади піднялися і найбільш гноблені верстви населення, і привілейовані: "убогий, багатий поєднались". Навіть керівники повстання мають різні соціальні статуси: пан сотник Іван Гонта і сирота-наймит Максим Залізняк. Але всіх їх поєднує спільна справа, єдина мета — звільнення вітчизни від гноблення шляхетської Польщі.
У своїй поемі Тарас Шевченко зобразив сильних, мужніх людей, які піднялися на захист батьківщини і палко прагнуть її незалежності. Поет підкреслює одностайність повстання, яке є справою всього народу; бо коли воно спалахнуло, то в селах
...осталися
Діти та собаки, —
Жінки навіть з рогачами
Пішли в гайдамаки.
Навіть підлітки в цей час не лишились осторонь.
У поемі образ народу конкретизується в трьох героїчних постатях — Яреми Галайди, Максима Залізняка та Івана Гонти. Самими яскравими і привабливими барвами змалював Тарас Шевченко народних героїв. Вірність присязі і мужність, ненависть до ворогів і відчайдушність у боротьбі — такі риси характеру цих представників народу. У боротьбі з гнобителями, яку гайдамаки називають "святим ділом", повстанців зображено непримиренними і безжальними. Учасників гайдамацького руху автор малює народними героями, месниками "за кривди людські". Повсталий народ у творі виступає згуртованою, безкомпромісною, могутньою масою, що діє як один організм.
- "Гайдамаки" (повний текст)
- "Гайдамаки" (скорочено)
- "Гайдамаки" (аналіз)
- "Гайдамаки" (реферати)
- Яка композиція поеми "Гайдамаки"? Про що розповідається у вступі? (та інші запитання)
Воскресаючи минуле, Тарас Шевченко ставив перед собою мету надихнути народ на нову боротьбу за національне визволення, показати, що ворога можна перемогти тільки єдиною згуртованою силою.