Поклик до волі в пісні-гімні "Ще не вмерла Україна" на слова Павла Чубинського і музику Михайла Вербицького

Шкільний твір

Скільки поневірянь, суперечок, арештів пережив наш Державний Гімн "Ще не вмерла Україна". Один рядок цієї пісні, слова, що дали назву віршеві українського поста Павла Чубинського майже 150 років викликали страх у кількох режимів: царського, польсько-шляхетського,, румунсько-боярського...

У недалекому минулому за виконання цієї пісні та поширення її тексту можна було тяжко поплатитися ув'язненням і в Україні, яка на той час ще не була державою. Лише наприкінці 1889 року напередодні розвалу радянського імперії над могилою автора слів гімну П. Чубинського на Книшевому кладовищі в Борисполі, де встановлено дубовий хрест та кам'яну плиту, зазвучала волелюбна пісня. її підхопила чисельна громада, що прийшла уклонитися пам'яті вірного сина свого народу.

Як і сама пісня, автор зазнав поневірянь за свою любов до українського народу та його мови: у 1862 році Павла Чубинського "за українофільську діяльність" було заслано на поселення до далекого Архангельська. Та ніякий розрив з волею і Батьківщиною не поневолив патріотичний дух вірного сина українського народу.

Якраз в час, коли вийшов сумнозвісний циркуляр міністра внутрішніх справ Росії Валуєва про заборону української мови й завдано руйнівних втрат культурі народу, з далекого північного заслання П. Чубинський передає вірш "Ще не вмерла Україна".

Вражає віра поета в щасливе, вільне майбуття своєї Батьківщини: Ще не вмерла України, Ні слава, пі воля, Ще нам, браття — українці, Усміхнеться доля.

П. Чубинський вірив, що Україна буде незалежною, і тоді:

Запануєм і ми. браття, У своїй сторонці.

Нащадки "козацького роду" готові пожертвувати всім заради волі:

Душу й тіло ми положим За нашу свободу...

Вперше пісня зазвучала у селі Млин (сьогодні це територія Польщі), де жив і працював автор музики до вірша "Ще не вмерла Україна". За життя Михайло Вербицький не знав, що такою популярною стане ця пісня. Бачив Україну єдиною державою, а не поділеною на Східну і Західну. Саме як національний гімн "Ще не вмерла Україна" визнавався 1. Франком, Лесею Українкою, трудовими українськими громадами в різних куточках світу. Особливо широко вживали цей гімн через те, що його авторами були наддніпрянець і галичанин — це підкреслювало соборність українських земель.

Спрямована в майбутнє, головна пісня українського народу утверджує його волю в боротьбі за незалежність. Завдяки своєму визвольному пафасові пісня пустила глибоке коріння в національну свідомість українців обох частин України.

З незалежністю пісня прийшла в дім кожного українця, починаючи ранок Батьківщини: з 17 вересня 1991 року Українське радіо транслює її о пів на шосту і о 24-й годині, а 5 грудня того ж року вона вперше офіційно зазвучала на засіданні Верховної Ради України. Так Гімн, створений двома синами розділеної імперіями України, повернувся до пісенної скарбниці народу.

Вслухайтеся в слова, проникніться пафосом урочистості музики "Ще не вмерла Україна" — і вашу душу наповнить патріотизм, любов до Батьківщини-України!