Мабуть, одним з найстрашніших нещасть для будь-якого народу є зміна укладу життя, традицій і звичаїв через зміну ідеології, накинутої зверху, позиченої в іншого народу, чужої для національної ментальності та свідомості. На жаль, український народ зазнав деформації національного характеру в XX столітті. Це' сталося під впливом радянської ідеології. Людей змушували відректися від їхньої віри, забути мову, звичаї, традиції, змінити своє життя згідно з бажаннями ідеологів. Душа і свідомість поставали проти таких змін, але протестантів та їхні родини тяжко карали. Тому змирилися люди. Але знайшлись і такі, для кого ці зміни були бажаними, адже відкривали нові можливості. Образ такої "нової" людини, морально понівеченої імперією, створив у своєму романі "Марія" Улас Самчук. Ця людина — Максим.
Максим — людина, що не знає ні жалю, ні сорому. Він не шанує ні батьків, ні їхніх моральних законів. Його закон — влада, якої дістав, скориставшись бурхливими-подіями часу. Це його влада. Бо не вимагала від нього ні працьовитості, ні любові до землі, ні пошани до старших. Він приміряв більшовицьку ідеологію, і вона виявилася якраз по ньому, бо давала змогу мати владу і сподіватися якщо не на повагу з боку односельців, то бодай на страх. Влада, що їй служив Максим, вітала розбій, витравляючи таким чином у людській свідомості думку, що тільки чесною працею можна здобути хліб І в цьому чи не найбільший злочин більшовицької влади та ідеології. Більшовицька ідеологія не могла допустити національної самосвідомості, яка ґрунтувалася на історичній та генетичній пам'яті, вона хотіла визнання тільки одного "батька", тому пошана до старших, до пращурів, почуття приналежності до роду, а, отже, й до нації, заважало їй. Саме тому знищувалася сім'я як така, знищувалася мораль, на якій ця сім'я будувалася і трималася. Більшовицька ідеологія намагалася стерти саму пам'ять про застави народної моралі, застосовуючи для цього найжахливіші засоби.
- "Марія" (повний текст)
- "Марія" (скорочено)
- "Марія" (аналіз)
- "Марія" (реферати)
- Одні називають "Марію" повістю – хронікою, інші – романом. А яка ваша думка? Обґрунтуйте її. (та інші запитання)
Максим — це людина, морально понівечена імперією, що довгий час нищила у свідомості людей національні почуття, втручаючись у культуру, освіту, виховання. Він не визнає батька-матері, заперечує Бога, проповідує розпусту, знищує любов. Батьки не мають над ним влади, бо ним володіє чужа страшна сила. Не маючи стійких зв'язків з власним народом, він стає його катом. Такі, як він, сприяли голодомору, зубожінню, виродженню.
З великою художньою силою Улас Самчук показав, як під впливом більшовицької ідеології було спотворено національний характер українського народу й підірвано корені нашого духу.