Як жити? У чому полягає щастя людини? Як досягнути свого ідеалу в житті, в праці? Ці питання найбільше хвилюють молодих людей. Входячи в доросле життя, і Чіпка Варениченко, і Максим Ґудзь, і Грицько Чуприненко, герої роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?", замислюються над цими проблемами. Сирота Грицько Чуприненко вирішує досягти успіху в житті чесною працею. Два роки він живе в Одесі, виконуючи найважчу роботу, спить на голій землі, економлячи кожну копійку. І справді, зароблених ним грошей вистачило на те, щоб купити хату, землю, одружитися з хорошою дівчиною. Він працьовита, чесна, але недалека людина. Грицько живе за принципом: своя сорочка ближча до тіла. Йому байдуже, як живуть інші. Така життєва позиція аж ніяк не викликає читацьких симпатій.
Чіпка, як і Максим ґудзь, не може спокійно дивитися на те, як ставляться поміщики до селян, бачити, як у суді обдурюють просту людину, розуміти, що трудівникові ніколи власними силами не вирватись із злиднів. Життя не раз ставило його перед вибором: власний спокій чи активна життєва позиція. Він обирав останнє. Хоч це коштувало йому дуже дорого, бо часто йшов він шляхами зла і втрачав усе, що було кращого в житті: любов до матері, кохання Галі, щиру дружбу Грицька. Неможливість перебороти беззаконня навела героя на невеселі роздуми: "Сказано: великий світ, та нема де дітися! Коли б можна, — увесь би цей світ виполонив, а виростив новий... Тоді б, може, й правда настала!" Та замість справжніх пошуків правди він грабує, бешкетує, пиячить, виправдовуючи свою поведінку: "Хіба ми ріжемо? Ми тільки рівняємо бідних з багатими".
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (повний текст)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (скорочено)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (аналіз)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (реферати)
- Як поводиться під час селянського бунту Грицько? (та інші запитання)
Свій вибір роблять Галя, мати Чіпки. Галя прагне, щоб життя її стало чистішим. Вона намагається разом з Чіпкою прожити чесно: з великим полегшенням залишає рідну сім'ю, де жили крадіжкою та розбоєм, і вибирає нелегкий, та чесний достаток Чіпчиної родини. Страшним, трагічним є її останній вибір. Але його можна зрозуміти, хоч виправдовувати не хочеться. Важким, трагічним був вибір для матері: між правдою і власним сином. Та Мотря вибрала правду.
Отже, у кожного з героїв Панаса Мирного складне і нелегке життя. Вони, керуючись власними переконаннями, почуттями, намагаються розібратись у житті і вибрати свою дорогу.