Життєві принципи О. Кобилянської

Шкільний твір

І. Дитинство й юність майбутньої письменниці. (Народилася О. Кобилянська 27 листопада 1863 року в містечку Гура-Гумора на Південній Буковині в багатодітній сім'ї дрібного урядовця. З дитячих років вона знала не тільки українську, а й польську та німецьку мови, якими говорили в її родині. Серед розкішної природи Кімполунга минули дитинство та юність Ольги, там вона відвідувала початкову народну школу, а потім перейшла до загальної школи.)

II. Уподобання О. Кобилянської. (З дитинства майбутня письменниця захоплювалася музикою, мала ще одне хобі — пристрасть до верхової їзди, дівчина дуже добре малювала, але, не маючи відповідної для цього школи, відмовилася від цього заняття.)

1. Вірші німецькою мовою. (У віці 13—14 років О. Кобилянська пише вірші німецькою мовою — "Гортенза", "Доля чи воля?", "Видиво", "Людина з народу". Ці твори зображують окремі сцени з життя містечкової інтелігенції, людей з народу.)

2. Феміністичний рух. (Ставши 1894 року однією з ініціаторок створення "Товариства руських жінок на Буковині", О. Кобилянська порушила проблему тяжкого становища жінки "середньої верстви" активно виступила за її рівноправність, за право на гідне життя.)

НІ. Провідні мотиви творчості О. Кобилянської. (У ранніх творах письменниці звучать мотиви, пов'язані з пошуком особистого щастя, її героїні мають активну життєву позицію, борються з обставинами, що гальмують розвиток духовних сил ("Вона вийшла заміж", "Царівна", "Людина"). Також О. Кобилянська торкалась морально-етичних проблем життя інтелігенції (новела "Аристократка", повісті "Через кладку", "За ситуаціями", "Апостол черні"). Зображення життя села, його соціально-психологічних проблем стало другою провідною лінією творчості письменниці ("Жебрачка", "Земля", "Некультурна").)

IV. Реалістичні й романтичні тенденції творчості. (О. Кобилянська поєднала ці тенденції у повісті "В неділю рано зілля копала", в основі якої — мотив романтичної пісні-балади "Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці".)

1. Творчість О. Кобилянської 20—30-х років. (Поступово романтичні мотиви замінили реалістичні епізоди з життя Буковини. У цей період посилився вплив боярської Румунії, українська мова й культура жорстоко переслідувалися. О. Кобилянська налагоджує контакти з українською літературною молодцю прогресивного журналу "Промінь", з харківським видавництвом "Рух", де протягом 1927—1929 рр. вийшли її "Твори" в дев'яти томах.)

2. Період першої світової війни. (У цей період творчості О. Кобилянської з'являються деякі нові мотиви, зокрема, тема жорстоких наслідків війни ("Юда", "Назустріч долі" "Зійшовши з розуму").)

V. Значення творчості О. Кобилянської. (Завдяки новаторству, співзвучності прогресивним тенденціям світової літератури проза О. Кобилянської викликає значний інтерес і за межами України. Кращі твори письменниці вийшли у перекладах багатьма мовами, зокрема слов'янськими.)