Іван Павлович Лозов'ягін (літературний псевдонім — Іван Багряний) народився 2 жовтня (за старим стилем 19 вересня) 1906 року в місті Охтирка в родині робітника-муляра. Початкову освіту він здобув у рідному місті, 1922 року закінчив Краснопільську художньо-керамічну школу. З 1922 по 1926 рік майбутній письменник, поет і драматург працював на різних посадах: від секретаря комсомолу Тростянецького цукрового заводу до окружного інспектора міліції, викладав малювання тощо. У 1926— 1930 роках учився в Київському художньому інституті.
Літературну творчість І. Багряний розпочав ще під час навчання в Охтирській вище-початковій школі, редагуючи учнівський рукописний журнал "Надія". З 1924 року він входив до охтирської філії літературного угруповання "Плуг", де 1925 року під псевдонімом "Іван Полярний" видав збірку новел "Чорні силуети". Перший твір, підписаний ім'ям "Іван Багряний", був надрукований у київському журналі "Глобус" за 1926 рік. У наступних роках його поетичні та прозові твори періодично з'являються на сторінках українських журналів. 1929 року вийшла перша збірка поезій І. Багряного "До меж заказаних", що мала підзаголовок "Поезії. Кн. 2".
Сенсацією в українському літературному середовищі стала поема "Ave Maria" (1929), яку молодий поет видав в Охтирці власним коштом. Твір одразу ж був заборонений, але 90% тиражу вже встигло розійтися. Гнів цензури викликав не так зміст поеми, як передмова, написана у формі листа до редактора, де автор виступив проти свавілля радянської цензури.
1930 року І. Багряний видав великий історичний роман у віршах: "Скелька". Але ситуація в країні вже докорінно змінювалася. 1931 року в журналі "Критика" була надрукована велика стаття-донос О. Правдюка "Куркульським шляхом", в якій автора "Скельки" було названо "співцем куркульської ідеології" та відвертим ворогом радянської влади. Була заборонена поетична збірка "В поті чола". І. Багряний ще встиг видати книжку нарисів "Крокви над табором", але 16 квітня 1932 року його було заарештовано і за звинуваченням у контрреволюційній пропаганді засуджено до заслання на Далекий Схід. Там він оселився серед українців т. зв. Зеленого Клину, життя і побут яких він пізніше змалював у романі "Тигролови".
Звільнившись, І. Багряний виїхав до Охтирки. І року не пробувши на волі, 16 червня 1938 року він знову потрапив за ґрати. Письменник вже мав досвід і попереднього слідства, і табору, тому, визнаючи звинувачення у контрреволюційній агітації (за що вже відсидів), він не підписав "зізнання" у терористичній діяльності, якого всіма засобами намагалися вибити з нього слідчі. Після падіння наркома НКВС М. Сжова частину в'язнів, які не визнали себе винними, було звільнено. 1 квітня 1940 року справу І. Багряного було припинено за відсутністю доказів, і він вийшов із неволі. Два роки допитів у харківських тюрмах дягли в основу роману "Сад Гетсиманський".
- Реферати про життя та творчість Івана Багряного
- За що Івана Лозов'ягу в школі прозвали "мазепинцем"? (та інші запитання)
Під час окупації України фашистами І. Багряний працював художником в Охтирському театрі, друкувався в газетах "Голос Охтирщини", "Нова Україна", "Наші дні". Написав комедію-сатиру "Генерал", яку запропонував до постановки Охтирському театру. 1942 року, коли почалися репресії фашистів проти українського самостійницького руху, письменника засудили до страти, і він був змушений переховуватися. І. Багряний перебрався на Галичину, де на нелегальній схованці УПА за два тижні написав роман "Тигролови", який у дуже скороченому вигляді вийшов 1944 року у видавництві "Вечірня година" під назвою "Звіролови". Тоді ж була написана поема "Гуляй-поле".
Наближення кінця війни змусило І. Багряного емігрувати: спочатку до Словаччини, потім до Австрії та Німеччини, де він опинився в американській зоні окупації у таборах "Ді-Пі" ("D. Р." — від англійського "Displaced person" — переміщена особа, утікач). Виступаючи проти примусового повернення до СРСР, якого вимагала радянська адміністрація, І. Багряний написав памфлет "Чому я не хочу вертатися до СРСР?", в якому пояснював західним союзникам, що змусило тисячі людей тікати зі своєї батьківщини.
В еміграції І. Багряний займався громадсько-політичною та журналістською діяльністю: заснував газету "Українські вісті", разом з І. Майстренком став ініціатором створення УРДП (Української Революційно-Демократичної партії), обирався заступником і го лзвоіо Української Національної Ради, був організатором і засновником українського молодіжного руху ОДУМ.
Разом з громадсько-політичною діяльністю І. Багряний брав активну участь у літературно-мистецькому житті української еміграції. Наприкінці вересня 1945 року І. Багряний разом з В. Домонтовичем, Ю. Косачем, І. Костецьким, І. Майстренком, Л. Полтавою та Ю. Шерехом заснували об'єднання українських митців на еміграції під назвою "Мистецький український рух" (МУР). Письменник брав найактивнішу участь у роботі МУРу, виступаючи не лише з художніми творами та теоретико-літературними статтями, але й створивши книжку жартів, пародій та епіграм "Буря в Мурі" (1947). Після 1948—1949 років через від'їзд багатьох членів діяльність цього об'єднання припинилася.
Плідно працював І. Багряний як письменник. 1946 року вийшла збірка поезій "Золотий бумеранг", що мала підзаголовок "Рештки загубленого, конфіскованого та знищеного". Того ж року в двох томах, повністю, вийшов роман "Тигролови", 1947 року — драматична повість "Морітурі" та "повість-вертеп" "Розгром". Наступного року письменник видав комедіюсатиру "Генерал", а в 1950 — роман "Сад Гетсиманський". 1953 року вийшла повість "Огненне коло" про розгром дивізії "Галичина". І. Багряний замислив написати роман-епопею у чотирьох книгах (тетралогію) про долі української молоді 1940-х років. Із цього задуму 1957 року побачила світ лише перша частина — роман "Маруся Богуславка". Твори письменника перекладалися багатьма мовами. Так, лише перекладів роману "Тигролови" було розпродано понад мільйон примірників.
Проте підірване в молодості здоров'я давалося взнаки: до набутого в тюрмі туберкульозу долучився діабет, потім — серцева хвороба. В останні роки письменникові доводилось все частіше перебувати в лікарнях та санаторіях.
Помер Іван Багряний у західнонімецькому санаторії Сент-Блазієн 25 серпня 1963 року. Похований у Новому Ульмі. Вже після смерті письменника друзі видали роман "Людина біжить над прірвою", який був написаний ще в 1948—1949 роках. З 1990 року твори письменника почали друкувати і на батьківщині, а 1991 року І. Багряний був нагороджений Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка (посмертно).