Сміх — дієвий метод виховання (за гуморесками С. Олійника та П. Глазового)

Шкільний твір

I. Майстри гумору XX сторіччя в українській літературі. (Гуморески Степана Олійника та Павла Глазового найпопулярніші серед народу. їх цитують і переповідають. Вони викликають сміх, а в кумедних персонажах люди пізнають себе.)

II. Гумор — найкращий вихователь.

1. Герої гуморесок С. Олійника взяті з життя. (Ось герой гуморески "Ля-ля-ля". Таких персонажів часто можна побачити на сцені. Ухопивши мікрофон, артист співає під фонограму. Хоча "Шаляпіна і Гмирю без мікрофона чув весь світ", а цей безголосий співак покладається лише на техніку. У героя гуморески "Чудо в черевику" своя проблема. Йому не хочеться вчитися. Автор підкреслює, що "всі ледачі ждуть легкої удачі". П'ятикласник теж чекає на удачу. Тож з радістю скористався порадою товариша. Він підклав у черевик під ліву п'ятку п'ятак:

Більш не вчитиму уроки:

Повезе мені і так,

Під п'ятою ж є п'ятак!

Однак не поталанило Васі, п'ятак не допоміг. Дива не сталося. Він отримав п'ять двійок, ще й п'ятак надавив мозоль.)

2. Типові герої типових обставин. (Гуморески П. Глазового — веселі й дотепні. Щоб показати кумедну ситуацію або кумедного героя, авторові не треба щось вигадувати або в чомусь перебільшувати. Є у повсякденному житті і такі персонажі, і такі ситуації. Ось синочок у люблячої матусі вже два роки вчиться у студії при театрі. Матері хочеться бачити сина великим актором. Вона всім вихваляє його здібності і те, як муштрують її сина на шляху до зіркової слави. Нарешті синок отримав першу роль, про яку мати з гордістю розповідає:

Роль найважчу доручили

Любому синочку:

Він на сцені в третій дії

Викочує бочку!

У гуморесці "Заморські гості" розповідається про те, як гості з Канади звернулися до міліціонера з проханням підказати, як їм зустрітися з мером. Після спілкування українською мовою міліціонер не втримався і зауважив:

Я вгадав, що ви культурні,

Благородні люди,

Бо шпана по-українськи

Розмовлять не буде.)

III. Значення гуморесок С. Олійника і П. Глазового. (Гумористи, як відомо, не лише спостерігають за кумедними ситуаціями і висміюють негативні риси людей. Вони прагнуть допомогти людям позбутися вад характеру і виховання. Вони беруть близько до серця болючі проблеми суспільства. Хіба не боліла душа Глазового через те, що незабаром в Україні розмовлятимуть українською мовою лише гості з іноземних держав. Хіба міг Олійник залишатися байдужим до того, що все частіше на сцену виходять безголосі співаки? Тому й обрали гумористи пера як метод виховання і перевиховання. І в них це добре вийшло.)

Дивіться також