Родина Ругон-Маккарів у історичному руслі подій (за романом Золя "Кар'єра Ругонів")

Шкільний твір

I. Історичне тло роману Е. Золя "Кар'єра Ругонів". (1868 року Золя задумав великий цикл романів, присвячений Другій імперії, а незадовго до подій франко-пруської війни надрукував у газеті "Вік" перший розділ "Кар'єри Ругонів". Через особисті драми окремих членів багатолюдної родини Ругон-Маккарів автор розповів про Другу імперію, починаючи від пастки державного перевороту і до самої Седанської зради. В остаточному варіанті епопея Золя отримала підзаголовок "Природна та соціальна історія однієї родини в епоху Другої імперії".)

II. Родина Ругон-Маккарів у руслі протистоянь. (Дія роману відбувається у дні державного перевороту Луї Бонапарта. Золя обрав місцем дії не Париж, а провінцію — маленьке південне містечко Плассан. Тут виразно вимальовується розташування політичних сил напередодні і в момент державного перевороту. Голос народу був непомітний, і політика була привілеєм духовенства, дворянства та почасти буржуазії. Ненависть до нового республіканського режиму об'єднала рантьє і торговців із дворянами та служителями церкви, підготувала ґрунт для бонапартистського перевороту.)

1. Аристид і Ежен Ругони — учасники державного перевороту. (Майбутній міністр Другої імперії Ежен Ругон рідко з'являється на сторінках роману. Він потрібний Золя тільки для того, щоб показати зв'язок між Плассаном і Парижем. Через Ежена, учасника бонапартистської змови, відвідувачі "жовтого салону" Фелісіте Ругон довідуються про події, які відбуваються за межами Пассану, і, залежно від цього, зважуються на певні дії. Більш докладно розповідає Золя про Аристида Ругона, безпринципного журналіста, який, за словами автора, опікується лише тим, як "дорожче продати себе", "щоб перейти на бік тих, хто дасть йому щедру винагороду в годину торжества". Хитрощі Аристида спочатку приносять йому мало користі, але пізніше, за допомогою брата Ежена, він стане всемогутнім фінансистом.)

2. Сільвер — щирий республіканець. (Онук Аделаїди — Сільвер, — начитавшись книжок і будучи палким та щирим від природи, пристав на бік республіканців. У одному з боїв убили його кохану дівчину М'єтту, а Сільвера під конвоєм повели до старого цвинтаря на розстріл.)

3. Інші учасники протистоянь. (П'єр і Фелісіте одразу стали на бік бонапартистів. Вони виконували вказівки Ежена з Парижа і зібрали навколо себе заколотники) Плассана. Антуан Маккар, якого вважали своїм серед пролетаріїв, домовився з П'єром Ругоном про заманювання у пастку республіканців, серед яких був і його племінник Сільвер. Зрада коштувала 800 франків, що мав сплатити П'єр. Серед повсталих був і аполітичний.лікар Паскаль — син П'єра. Він спочатку намагався відвернути повстанців від боротьби, а потім, переконаний їхніми словами, сказав, що він залишається для того, щоб лагодити їм руки й ноги.)

III. Історичне і художнє значення творчості Золя. (Золя поставив перед собою дві мети: художню ілюстрацію фізіологічних і соціальних законів. Упродовж роботи над "Ругон-Маккарами" соціальний план набуває для нього дедалі більшого значення. Важливу роль у появі цієї тенденції відіграли події 1870—1871 років: падіння Другої імперії й Паризька Комуна. У передмові до роману "Кар'єра Ругонів" Золя із задоволенням міг сказати: "...падіння Бонапарта, яке потрібне було мені як художнику і яке неминуче мало за моїм задумом завершити драму... дало мені жорстоку і потрібну розв'язку". Таким чином і визначилися історичні межі епопеї. Але маємо і віддати належне мужності автора, який почав підбивати підсумки безславного існування Другої імперії тоді, коли влада Наполеона III ще здавалася досить міцною.)