Печорін як представник "зайвих людей" (за романом М. Ю. Лермонтова "Герой нашого часу") (у формі плану)

Шкільний твір

I. Росія 30-х років XIX ст. в романі М. Ю. Лермонтова "Герой нашого часу".

II. Печорін — типовий представник дворянства періоду миколаївської реакції, що настав після придушення повстання декабристів.

1. Суперечливість характеру Печоріна (нездатність до справжнього кохання, дружби: ставлення його до Бели, княжни Мері, Максима Максимича; в той самий час прагнення кращого, уміння критично оцінювати свої вчинки: "В мені дві людини: одна живе у повному розумінні цього слова, інша мислить і судить її...").

2. Належність Печоріна до "зайвих людей" (як і Онєгін із роману О. С. Пушкіна, і Чацький з комедії О. С. Грибоедова "Горе від розуму" Печорін не знаходить у суспільстві ні місця, ні справи; протиставлення Печоріну, який страждає, Грушницького, який піклується тільки про те, щоб "стати героєм роману"; самотність Печоріна серед таких людей, Як Грушницький).

3. Жага діяльності, боротьби і моральна неготовність до повстання проти основ світського товариства (дріб'язкова боротьба з окремими особами; сумний висновок Печоріна: "У цій даремній боротьбі я виснажив і запал душі, і сталість волі, необхідної для справжнього життя").

III. Чому Печорін став зайвою людиною? (відсутність у суспільстві, в якому він жив, безкорисливого кохання, щирої дружби, справедливих, гуманних стосунків між людьми, осмисленої громадської діяльності).

Інші варіанти цього твору: