Генрік Ібсен — великий норвезький драматург, творець нової соціально-психологічної драми. Перші його п'єси були написані в національно-романтичному дусі. Головною темою була боротьба Норвегії за незалежність і уславлення її героїчного минулого. Та згодом Ібсен відходить від героїчних оповідей і звертається в більшості своїх п'єс до сучасності, її проблем, її Характерів. Так з'явилася драма "Ляльковий дім" — один з найкращих його творів, який ще не є реалістичним, він ніби завершує романтичний період творчості Ібсена і передує новому — реалістичному.
Своєрідність його новаторського методу не в захоплюючому сюжеті і не в ефектних сценах. Ібсен показує конфлікт творчої особистості з навколишнім світом. Головною проблемою його творів є зіткнення мрії та дійсності. "Нова драма" Ібсена — переворот у світовій драматургії. Незавершена кінцівка — головний характерний структурний елемент творів Ібсена. Він залишає відкритим фінал і не ставить крапку, не робить висновки. У цьому суть драматургічної майстерності Ібсена.
"Ляльковий дім" — одна з найпопулярніших п'єс, яка викликала гостру полеміку серед сучасників. Конфлікт п'єси здається прозорим: Нора рятує життя коханого чоловіка, підробляючи вексель. Але цей благородний вчинок не знаходить підтримки в чоловіка, коли він дізнається про це. Насправді конфлікт набагато глибший — це зображення двох протилежних світів, у яких панують різні моральні закони. Світ Нори — це відданість, самопожертва, любов. Світ її чоловіка — це байдужість, фальшивість, черствість. Дім справді виявився ляльковим. Не тільки тому, що Нору чоловік сприймає як ляльку — покірну, гарненьку, — але й тому, що самі стосунки між Хельмерами не витримали життєвих випробувань.
Ще одна важлива риса — наявність в ібсенівських п'єсах дискусійних суперечок, що мають ідейний, принциповий характер. Герої самі обговорюють і пояснюють усе, що сталося. Так, Нора розбиває всі аргументи Хельмера, її чоловіка, на захист буржуазної сім'ї. Таке поєднання глибоко психологічної драми з її чітким емоційним поясненням робить п'єси Ібсена особливо переконливими,
Отже, у п'єсі "Ляльковий дім" норвезький драматург з проникливим психологізмом показує духовний бунт жінки, її протест проти брехливої моралі суспільства. Новаторство Ібсена полягало ще й у тому, що його твори будувалися на глибокому психологічному аналізі характерів. Тому його творчість мала величезний вплив на світову драматургію.
- "Ляльковий дім" (повний текст)
- "Ляльковий дім" (скорочено)
- "Ляльковий дім" (аналіз, паспорт твору)
- "Ляльковий дім" (реферати)
- Виразно прочитайте в особах діалог фру Лінне й Нори (дія перша). Як він характеризує Нору Хельмер? (та інші запитання)
Драми Ібсена обійшли всі театри світу. Інтерес до духовного життя став законом передової драми кінця XIX — початку XX століття.