Творчість Й. В. Гете — пошуки сенсу життя

Шкільний твір

Німецький поет, філософ, учений, природознавець Йоганн Гете народився у сім'ї імперського радника. Він навчався у Лейпцігському і Страсбурзькому університетах, цікавився багатьма науками, добре орієнтувався у суспільному і політичному житті, оцінивши епохальне значення Великої французької революції. "Бути людиною означає бути борцем" — це один з відомих афоризмів Гете.

Писати вірші Гете почав рано, ще у Лейпцігському університеті. У дев'ятнадцять років майже досконало володів прийомами віршування і драматургії, написав багато поетичних творів. Більшість своїх ранніх творів Гете знищив, але й ті, що залишилися, засвідчили талант майбутнього драматурга. Афоризми Гете вражають своєю мудрістю: "І помилка буває корисною, поки ми молоді, аби тільки не тягнути її з собою до старості".

Якщо рання лірика Гете була співзвучна з традиціями анакреонтичної лірики, то поезія періоду 1770—1775 років — одна з найкращих сторінок в історії німецької поезії. Ліричний герой Гете постає перед нами в органічному злитті з природою. В романі "Страждання юного Вертера" Гете, використавши форму сентиментального роману в листах, передає драматичні особисті почуття героя і водночас зображує картину німецької дійсності.

Одинадцять років при веймарському дворі, де Гете був товаришем і радником молодого герцога Карла Августа, докорінно змінили життя поета. Гете з головою поринув у світське життя, влаштовував бали і маскаради, любительські вистави, полювання і пікніки. Опікувався парками, архітектурними пам'ятниками і музеями. Завжди перебував у центрі придворної знаті. Гете знав ціну життєвих насолод. Усе своє життя він готувався написати найголовніший для нього твір — трагедію "Фауст". Створюючи сюжет, Гете взяв за основу народну книгу про Фауста і лялькову драму. В образі Фауста автор втілив віру у безмежні можливості людини. Фауст постійно перебуває у пошуку істини. Саркастичний і скептичний Мефістофель спонукає Фауста до цього пошуку. Врешті-решт Фауст приходить до. переконання, що ідеал слід творити і здійснювати на реальній землі. Заради цього ідеалу людина мусить діяти і боротися. В одному із своїх афоризмів Гете сказав: "Добро втратиш — не багато втратиш, честь втратиш — багато втратиш, мужність втратиш — усе втратиш. Щоб жити — умій перемагати".

Істинним борцем увійшов у світову літературу німецький філософ, поет і драматург Йоганн Гете. Його безсмертний "Фауст" надихнув на творчість композиторів Л. Бетховена і Ш. Гуно.