Барбара Космовська — Буба (стислий переказ)

Стислий переказ, виклад змісту скорочено

Стислий переказ скорочено, автор: Світлана Перець.

Авторські права на переказ належать Укрлібу

ПІВТОРИ ПАРТІЇ

16-тирічна Буба (дівчину звати Агнешка, але ніхто не використовує цього імені) разом з сім'єю живе у Польщі в просторому помешканні на третьому поверсі багатоповерхівки на вулиці Звіринецькій. Її мама Марися — відома письменниця, а тато Павел — ведучий на телебаченні. У квартирі з ними жив ще дідусь Генрик (мамин тато) і хатня робітниця пані Бартошова.

Одного дня Буба повернулася з ліцею і побачила, що мама збирається на зустріч з читачами. Вона виглядала чудово. Мама тільки сьогодні згадала, що вчора у Буби був день народження, хоч хвороба Альцгеймера була в дідуся.

У квартиру завітало подружжя Маньчаків, і мама згадала, що запросила їх пограти у бридж. Вона не могла відмінити зустріч, тому пані Віолетта і пан Вальдек згодилися зіграти з дідусем і Бубою. Маньчаки зазвичай вигравали, а сьогодні не могли завершити гру, бо подзвонила сусідка пані Коропова і вимагала, щоб Маньчаки забрали свою машину, якою перегородили дорогу.

ЗАПЕКЛИЙ АТЕЇСТ ПОЧИНАЄ ДІЯТИ

Мама, яку Буба рідко зустрічала вдома, готувалася до зустрічі з ксьондзом Кореком. Тато Буби, запеклий атеїст, намагався коментувати мамині філософські погляди, зокрема ті, що стосувалися релігії.

На обід пані Бартошова приготувала рибу, і дідусь тихенько сказав, що ця жінка колись доведе його до смерті. Бартошова бачила, що дідусь її не долюблює, тому розповіла, що він знову був в "Спортлото" і програв усю пенсію.

Коли тато і Буба лишилися самі, він спитав, як її справи. Кожну розмову він починав однаково. Питання було загальним і аж ніяк не заохочувало Бубу до звірянь. Що їй було відповісти? Що не все гаразд? Що він вже тричі переносить їхню поїздку на Віслу? Що вчитель англійської по-англійськи кепкує лише з Буби, і що вона по-англійському йде з уроку? Що Адась, з яким Буба знайома з дитсадочка і якого любить, почав зустрічатися з Йолькою? Зате тато похвалився, що стане ведучим нової програми "Повір мені".

Дивіться також

ГІЛКА НА ГРУДЯХ

У своїй кімнаті Буба чула, як батьки сваряться через пізнє мамине повернення. До Буби зайшов дідусь і сказав, що сварка затягнеться на тиждень. Дівчина вважала, що батьки завтра підуть разом до театру й помиряться.

Бартошова підготувала список і відправила Бубу і дідуся в магазин, наказавши дівчині пильнувати дідуся, щоб не зник, як останнього разу. Прогулянка засніженими вулицями між магазинами належала до дідусевих улюблених занять. У магазинах дідусь найдужче цінував відділ алкогольних напоїв. Там він нічого не купував, але розповідав продавчиням про довоєнні горілки.

Цього разу дідусь теж довго говорив, а Буба кудись поспішала. Дідусь не розпитував куди. Він взяв усі торби, дав грошей на таксі і відпустив онуку.

Коли Буба повернулася додому, у вітальні були гості. Батьки уже помирилися і виглядали закоханими. Згодом онука і дідусь грали в карти і Буба розповіла, що їздила до ліцею, де збиралися усі харцери (польські скаути). Йолька прибула раніше і сіла біля Адася, який є провідником харцерів і засновником загону. Дідусь здогадався, що внучка закохалася, і сказав, що любить Бубу більше, ніж Марисю і Бубину старшу сестру Ольку.

Снідала сім'я Буби в радісній атмосфері. Дідусь скористався цим моментом і випрохав собі похід на футбольний матч. Буба розповіла, що через два дні будуть батьківські збори. Батько не міг піти, бо мав їхати у Гданськ, а от мама пообіцяла піти, хоч навіть не знала, у який клас ходить дочка.

Знову прийшли Маньчаки і накинулися на сніданок, а потім вирішили зостатися й на обід. Маньчакова завжди вдягалася екстравагантно, а сьогодні мала брошку у вигляді гілки і говорила, що це мотив лісу. З цієї прикраси кепкував дідусь, бо він був майстер у цьому.

ХЛІБ НЕ НАДТО НАСУЩНИЙ

Мати повернулася з батьківських зборів знервована, бліда й сердита. Буба перелякано дивилася на маму і здогадувалася, що вона дізналася про проблеми з англійською. Та виявилося, що мама пішла взагалі не в той ліцей.

Нарешті Буба наважилася подзвонити до Адася. Вона збрехала, що не встигла ще купити підручник з фізики, і запропонувала хлопцеві прийти і вчитися разом. Дівчина сховала свій підручник на кухні у хлібниці.

Батьки були здивовані, коли в кімнату дочки зайшов височенний хлопець. Лише дідусь знав, що то "малий Адась Куницький з Бубиного дитсадочка". Мати блискавично прийняла рішення занести у кімнату дочки бутерброди і чай, але з нею мали піти батько з дідусем, щоб Буба не подумала, що лише мама їй не довіряє. Коли мама шукала хліб, то знайшла підручник з фізики. Батьки вирішили нести бутерброди, а дідусь — книжку. Коли у дверях стала вся родина, а дідусь показав підручник і сказав, що вони знайшли його в хлібниці, Адась пішов геть, а Буба голосно заридала.

Стислий переказ скорочено, автор: Світлана Перець.

Авторські права на переказ належать Укрлібу

НА ЗАХИСТІ ШЕДЕВРУ

Пані Віолетта і пан Вальдек заїхали в гості після катання на лижах. Маньчаки виглядали, як із хреста зняті, і дідусь кепкував з них.

Увечері батьки побачили, що Маньчаки з'їли усі голубці. Батько був злий, але мама сказала, що один раз можна з'їсти і яєшню. Дідусь повідомив, що Маньчаки забрали і яйця, бо хотіли спекти пончики й запросити маму з татом на дегустацію. Батьки пішли до Маньчаків, а Буба знала, що Маньчаки взяли яйця для яєчні і нікого не запрошували. Та дідусь вважав, що прогулянка добре вплине на дочку і зятя.

Мати отримала погану рецензію на книжку і сильно засмутилася. Буба намагалася заспокоїти її і пообіцяла, що прочитає усі її книжки. Дідусь теж вдавав, що йому подобаються любовні романи дочки. Мама повірила їм і вирішила удосконалювати останній роман.

ЧАС НА СЦЕНУ

Дідусь мріяв, щоб Буба не пішла слідами батьків: писати поганенькі романчики або мавпувати на екрані на очах усієї Польщі не для неї. Дід бачив онуку на міжнародних змаганнях за титул королеви бриджу. Та все ж таки дід з онукою дивилися прем'єру татової передачі. Саме тоді на порозі квартири з'явилася Олька, Бубина старша сестра, з маленьким сином Францішеком. Буба такі сцени вже знала: старша сестра прийшла додому, бо розлучається з Робертом. Дідусь цього дуже не любив. Він сварився з Олькою, бо кожні три місяці вона із сином атакувала батьківський дім, доки не з'являвся Роберт з пробаченнями.

Цього разу Олька пішла від чоловіка, бо він не дозволяв їй підтримувати потрібну вагу. Вона хотіла отримати якусь роль у новому серіалі і мусила схуднути до 50 кілограмів. Коли мама з татом прийшли додому, то теж не дуже раділи появі Ольки та збитошного онука.

ГРИБОЧКИ ДЛЯ ДУШІ

Мама вважала, що Олька повинна боротися за свою незалежність. Але батько спитав, про яку незалежність вони тут говорять, адже є покинутий чоловік, занедбана дитина й комфортабельна квартира. Є полишене навчання й невдала кар'єра співачки. Треба, нарешті, дати цьому лад. Закінчити навчання, виховати Францішека й спромогтися бодай на якусь самостійність. Коли прийшов ще й Роберт і сказав, що до нього перебралася його мама, щоб вести холостяцьке господарство, Олька відразу помирилася з чоловіком.

Коли мама з дідусем побачили Бубу у дивній позі для медитації, то спершу не все зрозуміли. Мама спитала дочку, що вона приймає: гриби, амфетамін, похідні. Дідусь сказав, що, напевно, грибочки. Буба розповіла мамі про свою подругу Йольку, яка ходить на курси для моделей, а Адась від неї дуріє. Буба у цій ситуації намагалася позбавитися почуття ревнощів і розчарування. Мати здивувалася, бо й не задумувалася, що дочка може закохатися та ще й нещасливо.

МАЛЕНЬКИЙ УСПІХ

Буба розповіла дідусеві про чергову невдачу: Йолька з нею більше не дружить, бо Буба не дала їй списати фізику, а Адась вважає, що Буба вчинила по-свинському. Дідусь вважав, що це Адась і Йолька вчинили по-свинському, бо в друзів можна попросити, але не можна ображатися, якщо чогось не отримаєш. Дідусь вирішив розрадити Бубу грою в бридж.

Згодом прийшли Маньчаки. Весь вечір Буба з дідусем грали з ними в карти, і дівчина не могла підготувати реферат про планети. За вечерею батьки дівчини сварилися через невдалу мамину покупку в інтернет-магазині. Вона придбала "затісний" бюстгальтер за 400 злотих.

Коли Буба лягала спати, їй хотілося почути тихий Адасів голос. І щоб цей голос заглушив голоси, що лунали в квартирі, і ті, що були всередині душі.

Стислий переказ скорочено, автор: Світлана Перець.

Авторські права на переказ належать Укрлібу

ЛЕВ ЗІ ЗВІРИНЕЦЬКОЇ ВЗУВАЄ МАРТЕНСИ

Бартошова попередила маму, що ходитиме ксьондз з колядою. Мама тривожилася, бо пригадала, як її чоловік дурнуватими питаннями зіпсував минулорічні ксьондзові відвідини. Марися вирішила зачинити Павла в Бубиній кімнаті. Буба не дуже цього хотіла, бо батьки, вдершись на її територію, влаштовували обшуки. Раптом з'явився ксьондз. Мама не давала й слова нікому вимовити і припадала перед гостем.

Перед відходом ксьондз сказав, що бачив Бубиного тата по телевізору, і з нього був би непоганий служитель Господа. Тато тріумфував і жартував з мами, яка хотіла його ізолювати.

Знову завітали Маньчаки, і вигляд пані Віолетти нагадав дідусеві ксьондза: у такій же широчезній сукні, з білим мереживом. "Якби ви прийшли раніше, я б подумав, що ви з колядою", — жартував пан Генрик. Грати в бридж батьки знову не мали часу, і дідусь безапеляційно заявив, що вони з Бубою мусять відстояти честь родини.

Бубина мама мала йти на важливу зустріч, від якої залежала доля її чотирьох останніх книжок, а отже й Бубині канікули в Греції. Марися хотіла виглядати молодесенькою, як старшокласниця. Адже видавець дуже симпатичний чоловік, але дуже молодий. Пан Генрик був здивований химерним виглядом дочки і її короткою спідницею. Мама позичила в Буби мартенси і ледве натягнула на свої литки. Дідусь і тато реготали з маминої зачіски і вирішили, що Марися схожа на лева.

ФАНАТКА ФІТНЕСУ

Протягом кількох днів мама слухала "Нірвану", "Металіку", не злазила з велотренажера. Вона перестала тарабанити по клавішах свого комп'ютера. Хтось до неї став дзвонити, і Буба помітила, що мама завжди перша хапає трубку. Буба сказала дідусеві, що мама, здається, закохалася, але не в тата.

1 2 3

Інші твори Барбари Космовської скорочено: