Володимир Короленко — У поганому товаристві (стислий переказ)

Стислий переказ, виклад змісту скорочено

1) Руїни

Головний герой Вася рано втратив матір і жив з сестрою і батьком, який його недолюблював. З сестрою ж у них були чудові стосунки. Жили вони в місті Княже-Віно, в якому знаходився, на одному з островів, майже зруйнований замок. Про цей замок ходили різні чутки, один страшніше іншого. Раніше в ньому жили всі бажаючі, але зараз там залишилися тільки наближені до графського суспільству — слуги і їх нащадки. Вигнав їх всіх Януш, який зміг захопити владу в замку.

2) проблематичним натури

Вигнані люди із замку ходили по місту та різними способами, як чесними, так і немає, заробляли собі прожиток. З'ясувалося, що вони знайшли собі притулок на горі, біля каплиці. Основними вигнанцями були пан Тибурцій Драб, пан Туркевич, Професор, Лаврівський. До того ж у пана Тибурція було 2 дітей — хлопчик років 7 по імені Вальок і дівчинка 4 років на ім'я Маруся. Звідки вони у нього взялися, ніхто не знав.

3) Я і мій батько

Батько не любив Васю, так як був в горі після смерті дружини . Іноді він робив слабкі спроби зійтися з сином, але нічого не виходило. Тим більше все говорили, що його син обертається в поганому товаристві і, незабаром батько погодився з тим, що син поганий і зіпсований хлопчисько. Так як Вася був нелюбим будинку, він став бродяжити. Одного разу він захотів досліджувати каплицю, де за чутками жили вигнанці з замку. Він завербував кількох хлопчаків для хоробрості і відправився на гору.

4) Я здобуваю нове знайомство

Вони пішли на гору і Вася за допомогою своїх товаришів заліз всередину каплиці. Раптово, вони злякалися і кинули його в каплиці, де він познайомився з Вальока і Марусею, дітьми пана Тибурція. Спочатку вони хотіли побитися, але потім вирішили розійтися по мирному. Валёк спочатку сказав, що дружби у них не вийде, так як батько Васі суддя, але потім, все ж, дозволив йому прийти наступного разу. Єдине, він попросив не потрапляти на очі дорослим.

5) Знайомство триває

Тепер Вася кожен день почав ходити до каплиці до своїх нових друзів. Спочатку він виглядав дорослих в місті, і якщо вони були там, біг на гору. Головне заняття його там було розвеселити і залучити до гри Вальока і Марусю, особливо дівчинку, але вдавалося це рідко. Дівчинка була важко хвора, як вважали діти, сірий камінь висмоктує з неї життя. Під цим враженням, Вася став менше гратися з ними, а більше розмовляти. З цих розмов він дізнався, що його батька дуже поважають вигнанці і вважають його найкращим людиною в місті, який, як суддя, завжди приймає чесні рішення. Це відкриття дуже здивувало Васю.

Дивіться також

6) Серед "Сірих каменів"

У цей прихід Васі показали місце, де вони всі живуть. Йому було там дуже незатишно, серед сірих каменів, що він навіть запропонував вийти наверх, на повітря. Також він дізнався, що Валёк поцупив хліб, щоб нагодувати себе, Професори і Марусю. Дуже здивований Вася пішов додому і довго плакав в ліжку, шкодуючи своїх друзів.

7) На сцену є пан Тибурцій

На наступний день пан Тибурцій застав Васю грає у них в гостях у піжмурки . Спочатку він почав лаяти Вальока, але потім, дізнавшись, що він ходить до них вже багато днів, і ще нікому не розповів про їхнє житло, заспокоївся.

Тибурцій приніс м'ясо, на яке, після готування, жадібно все накинулися. За трапезою Вася дізнався, що м'ясо він поцупив. Повертаючись додому, він наткнувся на батька, якого збрехав, мало не в перший раз в житті, що він гуляв. Втім, батькові відповідь була не важливий.

8) Восени

Наближалося осінь. Вася тепер у відкриту заходив до вигнаним в гості і спостерігав їх життя зсередини. Марусі ставало гірше. Вона вже не виходила на повітря. Вальок з Васею докладали величезних зусиль, щоб викликати у неї посмішку.

Одного разу Вася підслухав, як старий Януш щось говорив про нього і його друзів з підземелля батькові. Він розповів це Тибурцій, і його ця звістка сильно засмутило. Після цього, Тибурцій сказав, що його батько дуже хороший суддя, але може так трапитися, що і він нічого не зможе зробити для них. Вася загордився батьком, але, все ж, в душі думав, що хоч батько і хороший, але його не любить.

9) Лялька

Марусі ставало все гірше, і, щоб розвеселити її, Вася випросив ляльку у своєї сестри Соні. Марусі дуже сподобалася лялька, що вона навіть стала вставати з ліжка, і ходити з нею, розмовляючи.

У Васі почалися проблеми через ляльки, так як Януш зауважив, як він ніс її на гору і відразу розповів про це його батькові. Батько заборонив йому йти без дозволу з дому, а через чотири дні викликав до себе в кабінет і зажадав розповісти, кому він віддав ляльку. Вася злякався, але мовчав, батько почав погрожувати все більше, але тут, несподівано, прийшов Тибурцій. Він приніс ляльку і все розповів батькові. Також він повідомив новина, що Маруся померла. Батько зрозумів, що Васін вчинки були благородні, і відразу пом'якшав. Після цього, відносини між Васею і його батьком стали дуже хорошими. Він відпустив його попрощатися з Марусею і навіть дав грошей для Тибурція.

10) Висновок

Незабаром всі вигнані пішли з міста, залишилися тільки Професор і Туркевич. У старій каплиці обвалився дах, навколо стали утворюватися обвали.

Вася з Сонею часто приходили на могилку Марусі, приносили квіти, ділилися думками і давали клятви.

Інші твори Володимира Короленка скорочено:


Дивіться також: