Деякі поради майбутньому оратору

Твір на тему

Деякі поради майбутньому оратору

Усім відомо, що ораторів на світі менше, ніж поетів. У чому ж полягає секрет мистецтва красномовства?

Один із відомих ораторів Цицерон відзначав: "Найкращий оратор є той, хто своїм словом і повчає слухачів, і дає насолоду, і справляє на них сильне враження". Ораторство користується всіма перевагами поезії, а часто й споріднене з нею. Промовець зобов'язаний чітко визначити тему, ідею виступу, підібрати відповідні засоби мовлення. Основна формула ораторства окреслюється так: "про що + що + як + навіщо". Оратор мусить зацікавити слухачів, створивши цілісний психологічний портрет аудиторії, тримати її в постійному емоційному напруженні. Адже без людських емоцій не може бути ніякого пошуку істини.

Не менш важливим є вміння працювати з фактами та аргументами, а також активізувати мисленнєву діяльність співрозмовника, тобто створити атмосферу інтелектуальної, емоційної співтворчості. Ф. Ларошфуко повчав: "Справжнє красномовство — це вміння сказати все, що треба, і не більше, ніж треба".

Треба прагнути, щоб протягом виступу аудиторія слухала й подумки вела діалог. Оратор, виступаючи, повинен поводити себе зі слухачами, як із рівними. Привертає увагу й надає виступу образності, яскравості цитування, бо "дзвінка цитата спокушає нас більше, ніж правдиве мовлення" (Монтень).

Важливою умовою сприйняття оратора є і його мовлення, шо передбачає вираження думки в дієвій словесній формі. Основні показники правильного мовлення — виразність, точність, стислість, доцільність. Публіка не завжди помічає, що говорять, але тонко помічає, як говорять. У світовій практиці красномовства можна знайти доречне використання іронії та фразеології, патетично-ідейне наповнення фрази й обурливо-саркастичне її забарвлення.

Дивіться також

Ораторство — це важлива і складна наука, але той, хто опанує її, відчуватиме себе впевненим і щасливим. Тим, хто прагне пізнати всі тонкощі красномовства, хочеться висловити побажання словами нашого великого оратора Феофана Прокоповича: "Молоді оратори! Вступивши до школи красномовства, знайте, що ви прагнете до такої почесної справи, яка сама по собі настільки корисна, що її належить викладати не лише для вашого добра, а й на благо Батьківщини!"