Мій добрий та мудрий друг (книга в моєму житті)

Твір на тему

Мій добрий та мудрий друг (книга в моєму житті)

Перше, що згадується з цієї теми — слова Максима Горького: "Всім найкращим в мені я зобов'язаний книгам". Може, це й перебільшення. Тим більше що його трилогія "Дитинство. Юність. Мої університети" демонструє широкий досвід, взятий ним саме з повсякденного життя. А Євген Плужник і взагалі написав:

Мудрість цитатна —

Мудрість гірка.

Думаю, істина — між цими виразами. Мільйони людей прожили життя неписьменними. На перший погляд — нещасні, вони не знали витонченого задоволення від захоплююючого роману чи мистецької поезії:

По глибоких лугах, мов голуб,

Кошлатих сонць шугає спах,

Волошки в золотих житах

І пелехаті маки долу

Геть одклонили головки,

А пам'ять любої руки —

Тонкої, білої, гінкої —

Перегортає днів сувої.

І золотої й дорогої

Нам стане думи на віки.

(Василь Стус).

Вони не чули про безліч екзотичних речей, котрих вони ніколи не побачать на власні очі. У своїй фантазії вони не мандрували навколо світу, не спілкувалися з видатними ученими, не завойовували нових земель. Але з іншого боку, дізнаючись більше про світ, ти узнаєш більше про страждання цього світу. Символ мудрості, біблійний Еклезіаст, писав: "При многості мудрості множиться й клопіт, хто ж пізнання побільшує, той побільшує й біль!"

У Антона Чехова є оповідання "Парі". У ньому описується парі між молодим юристом і багатим банкіром, який обіцяв юристові два мільйони, якщо той висидить 15 років у добровільній ізоляції. Весь цей час юрист напружено читав. Який же висновок зробила ця людина? Юрист відрікся від грошей, навмисно вийшовши з своєї кімнати за 12 годин до обумовленого строку. Він повністю розчарувався в земних цінностях. Хто з нас відважиться на такий крок?

Дивіться також

Тому важливі не книги як такі, а їх зміст. Можна "проковтнути" всі детективи й любовні романи і так нічого й не навчитися. Ми маємо бути дуже розбірливими, добираючи книги для себе. Інтелектуальні вправи дуже подібні до фізичних: якщо робити тільки те, що легко вдається, ніколи не станеш сильнішим. Тому не можна ставитися до книг як тільки до засобу задоволення й відпочинку. Правда, яку ти маєш почути, не завжди буває приємною. Світ, який тебе оточує, не завжди простий і зрозумілий.

З іншого боку, праві ті, які кажуть: "Ти є тим, що ти їси". Неможливо у житті встигнути все, але можна встигнути головне. На що ти спрямуєш свою увагу й сили — те й вийде. Тому не будемо обманювати себе: якщо читаємо любовні романи — не треба чекати від нас вірності. Якщо читаємо детективи — не будемо чекати від себе терпіння й рівноваги. Наш внутнішній стан залежить від того, що ми вносимо в нього ззовні.

Який же висновок ми зробимо з наших роздумів? Не всяка книга — добрий і мудрий друг. Вона може бути й лютим ворогом. "Цитатник голови Мао" Мао Дзедуна, "Моя боротьба" Адольфа Гітлера, "Молот відьом" середньовічних монахів, "Походження видів" Чарлза Дарвіна — ці книги зруйнували духовне й фізичне життя сотень тисяч людей. В той же час певні книги передають нам досвід людства, його ідеали, погляди, проблеми, які ще треба вирішити.

Очевидно одне: в наш вік інтернету й космічних польотів книгу не замінить ніщо.