Богдан Лепкий — Мишка (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Казка.

Автор. Богдан Лепкий (1872-1941) – український письменник, педагог, перекладач, літературознавець, художник.

Тема. Відтворення спостережень мишки за життям людей різного соціального становища (багатих і бідних) під час війни.

Ідея. Возвеличення доброти, порядності, співчуття до горя інших, взаєморозуміння, щирість, милосердя; засудження жадності, брехні, пихатості, жорстокості; війни, яка знищує людські чесноти; байдужості до всього, окрім прибутку, грошей.

Проблеми. Війна і мир; голод; співчуття і милосердя; життєві потреби і захланність; гріх і покарання за нього; цінності істинні і фальшиві; родина і виховання дітей.

Композиція і сюжет твору

Події у казці "Мишка" розгортаються під час Першої світової війни – всюди холод, голод, непорозуміння. Письменник бачив цю війну на власні очі: спустошені села, голодних людей, тому й розповідає про це у своєму творі.

Головна героїня казки – мишка, яка живе у багатого господаря. Зустрівшись зі своїми сестрами з міста, мишка дізнається про голодне життя їх та людей. Господар, зважаючи на голодний воєнний час, незаконно наживається, збагачується, а гроші складає у ящик під ліжко. Його жінка байдуже ставиться до жінки-жебрачки з міста, якій не хоче дати хоч трішки молока для немовляти. Війна для господаря – щасливий час, коли він може збагатитися. Мишка зрозуміла усю несправедливість своїх господарів, тому вирішила знищити їхні гроші. Зробивши це, вона вибралася в поле, бо краще голодувати, ніж жити з такими жадібними, черствими і брехливими людьми.

Експозиція. Звичайна мишка живе у селі, має безпечне помешкання, боїться людей, бігає у поле, де зустрічається з міськими мишками.

Зав'язка. Міські мишки жаліються, що вони і люди в місті голодують. Наша мишка говорить, що її господарі мають їжу і гроші, бо під час війни знайшли спосіб добре заробити.

Розвиток дії. Голодна жінка з міста просить у господині мишки молока для свого немовляти. Господиня бреше, що не має. Мишці стало соромно за свою господиню, тож вона вирішила потрощити гроші. Мишка працювала цілу ніч.

Кульмінація. Господар витяг ящик і побачив, що гроші знищені мишами. Жінка з чоловіком посварилися.

Розв'язка. Мишка забрала дітей, і вони вибралися жити в поле.