Михайло Стельмах — Щедрий вечір (характеристика та аналіз героїв твору)

Аналіз твору

Михайлик. Головний герой, який веде розповідь у повісті. Хлопчик росте в сім'ї Панаса Дем'яновича і Ганни Іванівни – простих селян, які виховують дитину і любові, добрі, прищеплюючи найважливіші цінності. Михайлик любить природу, допомагає батькам, бо сім'ї доводиться нелегко. У нього є найкраща подруга Люба, а також домашні улюбленці – крива качка, пес Рябко, стара кобила Обмінна. Багато часу хлопчик проводить з Любою в лісі, де бережливо ставиться до природи, допомагає лісовим звірятам і птахам. Михайлик найбільше любив читати книжки, а відвідини справжньої бібліотеки у Щедрий вечір стали для нього найурочистішою подією.

Панас. Батько Михайлика, якому після поділу дідизни доводиться долати нестатки і вибирати – залишитися в селі чи шукати кращого життя у херсонських степах. Панас справедлива, мудра, працьовита і хазяйновита людина. У нього є почуття власної гідності, а його почуття гумору дуже подобається Михайлику.

Ганна Іванівна. Михайликова мама, яка ніколи не хвилювалася за себе, бо за працею не мала часу. Вона любила роботу на городі і в полі, привчала сина бачити красу природи, дуже журилася, коли чоловік збирався поїхати з нею і сином у чужі краї.

Іван і Яків. Панасові брати. Дідова хата дісталася дядькові Івану й дядині Явдосі. Дядько Яків, заможніший, узяв на звіз тільки дідову катрагу. А Михайликовому тату дісталася лише стара клуня. Талант діда Дем'яна найбільше успадкував дядько Яків — він був і ковалем, і слюсарем, і столяром, і стельмахом, і токарем. Жодна путяща залізяка, що потрапляла в село, не минала його рук.

Дем'ян. Дід Михайлика по батькові, лагодив вози і був вправним майстром. Після його смерті діти поділили майно і Панасові лишилося найменше.

Дядько Володимир. Хитрий і заможний сусід Панаса. Боявся, щоб Панас не звернувся до нього за позичкою. Дядько мав жінку Марійку.

Люба. Михайликова подруга, яка піклувалася про лісових мешканців, намагалася протидіяти злому дядькові Сергію. Дівчинка мала гарний голос, була щедрою, доброю, справедливою. Найбільше часу вона проводила у лісі і часто рятувала звірят і птахів. Дівчинка розчулила Михайликових батьків, коли принесла їм суниць і попросила не їхати в степи.

Дядько Сергій. Брат Михайликової мами, ненавидів Панаса. Сергій ще минулої осені хотів убити борсука, але Любин тато не дав. Михайлик і Люба стають свідками того, як дядько Сергій вбиває кізочку. Хитрий дядько Сергій пропонував Любі карбованець, щоб нікому не розповіла, але дівчинка жбурнула гроші у траву.

Дядько Микола. Любить жартувати і ніколи не втрачає почуття гумору. Мріяв купити лошат, бідність довго не дозволяла йому це зробити.

Василина. Любина тітка, яка мала чудовий голос. Їздила на прослуховування до Вінниці.

Дід Корній. Михайлик зустрічає його на сіножаті. Дід називав хлопця Пшеничним і розповідав йому різні історії. Дід Корній мав 75 років, був на війні, його син верховодив у партизанів, і дід теж їм допомагав.

Дядько Себастіян. Колишній партизан. Голова комнезаму, відмовився від роботи у Вінниці і залишився у селі. Допомагає чесним селянам, турбується про школярів. Михайлик любив бувати у дядька, разом вони їздили у бібліотеку. Дядько Себастіян ризначив Михайликового батька лісником.

Настя Василівна. Михайликова вчителька.

Тітка Ликерія. Дружина дядька Миколи.

Іван. Син дядька Миколи і тітки Ликерії, Михайликів ровесник.

Дід Данило. Рідний брат Михайликової бабусі. Михайлик зустрічає його під час поїздки до вітряка. Ціле літо дід Данило жив на пасіці в лісах. Він мав дуже гарні, що плачуть на морозі, очі, лагідну посмішку і трохи скорботні уста. Був увесь чепурний та охайний. Дід Данило розповів Михайлику, що сам Сварог у своїй кузні кує новорічне сонце. Потім кличе до себе велетня Коляду, який забирає сонце і їде з ним аж до самого неба. Доїде до неба, а сонце тікає і виглядає до людей. От з цього дня і починається новий рік.

Юхрим Бабенко. Працював у волості податковим збірщиком, і люди прозвали його волосним здирщиком, згодом став фінінспектором. В селі його не любили і не поважали, бо він робив доноси і на всіх жалівся вищій владі.

Іван. Мельник, який добре поставився до Михайлика у млині. Колись мельник зняв Михайлика з вітряка, коли хлопчик розважався, і покарав, пояснюючи це тим, що хлопець міг зірватися з крила і вбитися чи стати калікою.

Дядько Трохим. Допомагав продати Обмінну. Він радив підпоїти коняку горілкою, щоб був блиск у очах, який молодить коня.

Тітка Оляна. Любина мама, допомогла Михайлику після того, як мало не втопився.

Дядько Стратон, музика Федоренко, кобзар Левко, старий гончар Демко Петрович, Василь Іванович — голова політвиконкому, міліціонер Хвірточка. Збираються на Святий вечір у хаті дядька Себастіяна.

Вчитель Дмитро Онисимович. Зустрів Михайлика і дядька Себастіяна в Майдані-Трепівському у бібліотеці, дозволив хлопчикові вибрати дві книги.

Аналіз інших творів Михайла Стельмаха: