Василь Королів-Старий — Потерчата (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Казка.

Час створення. 1923 рік.

Автор. Василь Королів-Старий (1879-1941) – український громадський діяч, письменник, видавець.

Тема. Зображення "нечистої" сили доброю, її допомога людині, яка потрапила у біду.

Ідея. Утвердити думку про те, що "нечиста" сила може бути доброзичливою, часто допомагає людині, хоч та не хоче прийняти цю допомогу через певні стереотипи.

Проблеми. Допомога іншим; любов до іншого; уважне ставлення до ближнього; милосердя; добро і зло.

Композиція і сюжет твору

Казка "Потерчата" дещо незвичайна, адже "нечиста" сила приходить тут на допомогу людині. Такі істоти, як Хуха, Потерчата, Домовик, допомагають дяку Оверку повертатися вночі додому, коли він проходить повз болото. Події відбуваються вночі, коли дяк повертається з сусіднього села. На його дорозі розташоване болото, а дяк п'яненький, тому може втопитися. На прохання Хухи маленькі Потерчата освічують дякові дорогу своїми ліхтариками. Крім цих істот, за життя дяка хвилюється Домовик. Хоч він і не любить покидати дім, та щось йому підказує, що треба рушати на зустріч. І він робить правильно, бо вчасно приходить на допомогу: дяк перелякався світла Потерчат, збився з дороги і потрапив у болото. Домовик встиг перекинутися на дерево, дяк схопився за сучок і видерся. Він щасливо добрався додому, навіть не підозрюючи, хто йому допоміг. А там на дяка уже чекала роздратована дружина, якій він довго розповідав, "як його манила зеленими вогниками нечиста сила, як хотіла втопити в болоті, та злякалася його щирих молитов...".

Експозиція. Дячиха Євпраксія порається біля печі і чекає на повернення дяка Оверка, який забарився. На господаря дому чекає й Домовик, який звик, що дяк рідко відходив з дому на довгий час. А дяк тим часом був у сусідньому селі на Храмі.

Зав'язка. Дячиха побоюється, чи не втрапив її чоловік у болото. Тому Домовик вирішує йти на пошуки дяка Оверка.

Розвиток дії. Домовик вирушає на пошуки. Дяк Оверко виходить з другого села й підходить до болота. Левадна Хуха просить Потерчат освітити дякові дорогу, щоб не втопився у болоті. Дяк лякається зеленкуватих вогників, тому збивається зі шляху і потрапляє у болото. Він вважає, що це його манить нечиста сила.

Кульмінація. Дяк Оверко летить у підмерзлу воду сторч головою, в розпачі він вичитує молитви. Домовик перевертається на стару вербу й рятує дяка.

Розв'язка. Дяк повертається додому весь у болоті. Дячиха хапає віника і хоче бити його, бо вважає, що водила чоловіка по болоті горілка. Домовик непомітно висмикує з дячишиної руки віника. Дяк ще довго розповідає дячисі, як його манила нечиста сила і злякалася його щирих молитов.

Аналіз інших творів Василя Короліва-Старого: