Євген Гуцало — До Танаськи по молоко (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Оповідання.

Рік публікації. 1969, у збірці "Запах кропу".

Автор. Євген Гуцало (1937-1995) – український письменник, журналіст, поет і кіносценарист.

Тема. Зображення пригод хлопчика Михалка, його внутрішнього світу, багатої уяви.

Ідея. Утвердження думки про те, що діти люблять фантазувати, іноді через це виникають страхи, які дитина повинна долати з допомогою дорослих.

Проблеми. Дитяча фантазія; боротьба зі страхами; роль дорослих у формуванні світогляду дитини.

Композиція і сюжет твору

Є. Гуцало у своїх творах змалював багато персонажів-дітей, які чарують неповторністю характерів, чистотою почувань і помислів. Він відчував дитячу душу чи не краще серед письменників. Його маленькі герої оповідань добрі та щедрі душею, обдаровані фантазією, нестандартним мисленням. Таким є малий мрійник Михалко з оповідання "До Танаськи по молоко". Сюжет оповідання надзвичайно простий: хлопчик пізнім вечором вирушає до баби Танаськи по молоко. Та цю цілком буденну подію Михалко перетворює у захопливу пригоду, сповнену несподіванок, таємниць та зустрічей. Наслухавшись розповідей про нечисту силу, увечері хлопчик за кожним кущем бачить "щось", яке наганяє на нього містичний жах. Тому задерикуватий і зухвалий удень, Михалко, йдучи по молоку пізно увечері, стає полохливим та обережним. Хитрощами він змушує сусідку Танаську супроводжувати його до самого дому і почувається переможцем.

Експозиція. Михалко грається з котом Тигриком, мама нагадує хлопцеві, щоб йшов по молоко до баби Танаськи. Хлопчику не хочеться йти, адже надворі вже темно.

Зав'язка. Михалко бере глечика і йде до баби Танаськи. Хлопчик роздумує над тим, що не потрібно нічого боятися.

Розвиток дії. Дорогою він зустрічає лелеку, "говорить" з ним, потім лякається ями, у яку нібито впав колись лисий Терень. На городі хлопчик зустрічає тітку Зою, у баби Танаськи лякається драбини в сінях, бо на ній почулися якісь звуки. Поки баба наливає молока, Михалко розглядає фотографії. Вийшовши з хати, хлопчик лякається сусідки Наталки і не відповідає на її питання. Біля ями він чує чиєсь зітхання, щось там скочило. Він збрехав бабі, що її кликала Наталка.

Кульмінація. Наляканий Михалко поставив глечик у картоплю і прибіг до баби Танаськи. Він збрехав, що бабу кличе його сусідка Наталка.

Розв'язка. Разом з бабою Танаською хлопчик знайшов глечик і пішов додому. Михалко довідався від баби, що в ямі сидять жаби. Біля дому хлопчик зловив бичка тітки Зої, бо той зірвався з прив'язі. Вдома хлопчик повечеряв і заснув за столом.

Аналіз інших творів Євгена Гуцала: