Оноре де Бальзак — Гобсек (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість.


Час створення. 1830 рік, але лише у 1842 р., тобто аж через 12 (!) років після появи першої редакції, повість набуває остаточного вигляду в третій редакції і знаходить своє місце у "Сценах приватного життя".


Автор. Оноре де Бальзак (1799-1850) – всесвітньо відомий французький письменник.


Тема. Зображення влади грошей як руйнівної сили, що спотворює людські душі.


Ідея. Заперечення ненормального устрою суспільства, яке породжує таких, як Гобсек; ідею вторинності грошей і влади, які, безумовно, мають відступати перед одвічними цінностями людства – коханням, порядністю, благородством, безкорисливою взаємопідтримкою.


Проблеми. Влада грошей над людиною; життєвий вибір людини; сенс життя; кохання; багатство і бідність; благородство і марнославство; деградація особистості.


Композиція і сюжет твору

Сюжетно-композиційна будова повісті "Гобсек" дає читачеві змогу спостерігати за окремими подіями, що вплітаються у велике епічне полотно "Людської комедії". Повість побудовано за принципом "розповідь у розповіді": другорядний учасник подій – адвокат Дервіль – розповідає про те, за чим спостерігав. Цей прийом підкреслює, що образ Гобсека – типове, узагальнене явище, яке виникло давно і не зникло, на жаль, у XXI столітті.

Повість складається з трьох історій. Одна з  них – це історія оповідача, адвоката Дервіля, який допоміг віконтесі де Гранльє повернути свої статки, відібрані під час революції, і хоче прислужитися ще раз, посприявши її дочці Каміллі в намірі вийти заміж за молодого графа де Ресто. Друга – і центральна – історія скнари Гобсека, якого доля пов'язала з Дервілем. Третя – трагічна історія родини де Ресто: графиня, віддавши всі гроші коханцеві Максиму де Траю, зважилася на злочин, бо прагне забезпечити майбутнє своїх молодших дітей. Твір має відкритий фінал: історія кохання Камілли де Гранльє і графа де Ресто не отримує логічного завершення, і навіть розповідь Дервіля про Гобсека не має ні початку, ні кінця. Адже минуле лихваря залишається утаємниченим, а про долю його фантастичних багатств взагалі не згадується.

"Гобсек" – багатоцентрова повість. Окрім постаті лихваря, важливу роль у ній відіграють адвокат Дервіль і члени сім'ї графа де Ресто. Сюжетні лінії Гобсека, Дервіля, графині де Ресто й інших персонажів твору перетинаються. Твір має чітку, продуману будову, що засвідчує про майстерність її автора.

Експозиція. Вечір у домі віконтеси де Гранльє. Спочатку розповідь ведеться від імені автора, який змальовує один із зимових вечорів 1829–1830 рр. у салоні віконтеси де Гранльє. Ідеться про молодого графа Ернеста де Ресто, який часто буває в домі де Гранльє й має романтичні стосунки з Каміллою, донькою віконтеси. Через погану репутацію його матері в аристократичному світі пані де Гранльє хоче відмовити Ернестові у відвідуванні її салону.

Зав'язка. У розмову матері і доньки втручається адвокат Дервіль, який хоче розповісти "романтичну історію", що має змінити погляд на стан справ у сім'ї молодого графа.

Розвиток дії. Розповідь Дервіля про лихваря Гобсека та його клієнтів. Історія сім'ї графа де Ресто. Кар'єрний ріст Дервіля і роль Гобсека у цьому. Граф де Ресто передає Гобсекові право на володіння своєю власністю, щоб графиня і молодші діти залишилися без грошей. Дервіль переконує графа згадати у заповіті і молодших дітей. Графиня прагне будь-що отримати гроші графа для себе і двох молодших дітей.

Кульмінація. Смерть графа де Ресто. Анастазі де Ресто влаштовує обшук у кімнаті покійного і помилково спалює документи, які забезпечували спадщину її молодшим дітям. Гобсек стає власником усіх грошей графа.

Розв'язка. Смерть Гобсека. Дервіль знаходить у купі попелу золото, бачить в іншій кімнаті зіпсовані дарунки і розуміє, до чого призводить хвороблива скупість. Молодий граф нарешті отримає свої статки, його мати і брат з сестрою теж отримають чималі суми.